main-bg.jpg

Maratón hašení u Bzence pokračuje

V průběhu noci ze soboty na neděli se situace na požářišti nijak dramaticky nezměnila. Pokračovalo monitorování celého prostoru.

Letecký průzkum dnes v 5,30 ráno potvrdil, že se v porostu již neobjevuje žádné plamenné hoření. Hasiči postupně pokračují v závěrečném dohašování kořenů a prolévání hrabanky. Na zasedání štábu velitele zásahu bylo rozhodnuto, že již nebude nasazen k hasebním pracím vrtulník. Do dnešního rána se podařilo zajistit z dalších krajů 57 zádových postřikovačů, které budou použity k dohašování v terénu.

Momentálně dochází ke střídání hasičů, kteří byli na požářišti celou noc. Průběžně se zajišťují další jednotky ke střídání odřadů z jednotlivých krajů.

Dosud zasahovalo celkem 213 profesionálních a dobrovolných jednotek, tedy 1 070 hasičů.

Aktuálně je nasazeno 56 jednotek, tedy 280 hasičů

Technika u zásahu celkem 283; aktuálně 91

Zasahující jednotky z krajů: Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský, Plzeňský, Jihočeský, Středočeský, ZÚ Hlučín a Zbiroh; mezinárodní pomoc: Záchranná brigáda HaZZ Malacky a KR HaZZ Trnava, JSDH obcí Trnavského kraje.  

Hrubé odhady nákladů na probíhající zásah jsou (do nedělního rána):

Pohonné hmoty: cca  1 milion Kč

Zajištění stravy a pitného režimu: 400 tisíc

Další zatím nevyčíslitelné náklady:

Refundace mezd pro JSDH.

Oprava techniky a věcných prostředků.

Škoda odhadována v řádu milionů Kč.  

Chtěli bychom zatím alespoň touto cestou poděkovat všem zasahujícím hasičům, štábu velitele zásahu, pracovníkům PANELU – nestátní neziskové organizace JMK, Policii ČR - SPJ, starostům obcí Vracov, Bzenec, Strážnice, Ratíškovice a spoustě dalších nejmenovaných, kteří se svým obrovským nasazením podílí na zvládnutí celé situace. Děkujeme také veřejnosti a obyvatelům okolních obcí, kteří svým povzbuzením i materiálním vybavením dodávají zasahujícím další síly k těžké práci.

kpt. Bc. Pavla Pražáková, HZS JMK

 

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30