main-bg.jpg

Letečtí záchranáři cvičili s vrtulníkem

Dva náročné praktické výcviky absolvovali letečtí záchranáři HZS Jihomoravského kraje za pomocí vrtulníků BELL 412 z letky Policie ČR.

První výcvik u Omic na Brněnsku simuloval záchranou akci, kdy bylo třeba osobu zachránit ze stromu. S touto záchrannou akcí se potkávají záchranáři hlavně v případě povodní, kdy není jiná možnost, jak se ke člověku v nouzi dostat než za pomoci letecké techniky. Záchranáři se pomocí palubního jeřábu spouštěli k figurantovi, kterého záchranným postrojem připoutali k sobě a vyzvedli na palubu vrtulníku. Při výcviku procvičovali hlavně přesnost a koordinovanost mezi leteckým záchranářem a pilotem vrtulníku, protože v případě takové záchranné akce mnohdy rozhodují jen desítky centimetrů.

Image

Při druhém výcviku v Rosicích na Brněnsku nacvičovali hasiči - letečtí záchranáři záchranu osob ze střechy budovy. I zde využili palubního jeřábu, kdy se k osobě, která uvízla na střeše budovy, nejprve spustili. Figuranta pak podle zdravotního stavu a za pomocí palubního jeřábu  v záchranném postroji nebo v transportních nosítkách vyzvedli na palubu vrtulníku a tím dostali do bezpečí.

Image

Výcviky leteckých záchranářů HZS Jihomoravského  kraje se uskutečňují podle dlouhodobého plánu schváleného MV - Generálním ředitelstvím HZS ČR. Tento plán se sestavuje vždy na konec kalendářního roku. Zapracovávají se do něj výcviky, které simulují reálné záchranné akce, s nimiž se mohou letečtí záchranáři během roku setkat - jako například právě zmiňovaná záchrana ze stromu, záchrana ze střech budovy, ale i záchrana z mostních konstrukcí, z el. vedení a nebo z vody či z nepřístupného terénu. Kromě záchrany osob se jednotky HZS JmK i SDH obcí během roku systematicky školí i prakticky připravují k plnění hasícího vaku.

 

kpt. Ing. Milan Tlamka, HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30