main-bg.jpg

Kyjov uvidí nejlepší hasiče s nůžkami

Masarykovo náměstí v Kyjově na Hodonínsku bude v úterý 16. září od 9.30 hodin dějištěm IV. ročníku krajské soutěže jednotek Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Soutěže, která se uskuteční na prostranství před kyjovskou radnicí, se účastní šest čtyřčlenných týmů (velitel + tři hasiči), reprezentujících jednotlivé územní odbory HZS Jihomoravského kraje.

Diváci na Masarykově náměstí uvidí velmi atraktivní klání, které prověří znalosti a zručnost všech soutěžících. Na soutěžící totiž čeká zásah v některé z 16 modelových situací po havárii jednoho nebo dvou vozidel, která po nehodě stojí na kolech, jsou převrácená na střeše či na boku, nebo jde o dvě havarovaná auta zaklíněná v různých pozicích do sebe. Některé varianty počítají také se situací, kdy je havarované auto zaklíněno o terénní či jinou překážku. A teprve při zahájení zásahu soutěžní týmy zjistí druh nehody a rozsah zranění figuranta. Při vyprošťování zraněného z havarovaného vozidla hasiči použijí hydraulické nůžky a další vyprošťovací nářadí a pomůcky. Součástí zásahu je rovněž poskytnutí první předlékařské pomoci zraněnému a jeho transport vozidlu zdravotnické záchranné služby. U všech modelových situací se hasiči u figuranta zaklíněného ve vozidle setkají s podezřením na zranění páteře a problémy s dýcháním, jež patří k nejčastějším důsledkům dopravních nehod.

Na zásah včetně vyproštění zraněného mají soutěžní týmy časový limit 15 minut, za každých dalších 20 sekund dostávají jeden trestný bod a po 20 minutách je zásah ukončen. Dosažený čas je ale pouze jedním z hodnotících kritérií. Úkolem týmu je bezpečné a efektivní vyproštění zraněného za použití požární techniky a věcných prostředků. Porotci proto sledují také odbornou způsobilost soutěžících, znalosti taktických postupů a předpisů, dodržování zásad bezpečnosti práce, ohleduplnost ke zraněnému a praktické uplatnění zásad první pomoci.

Soutěž začínající v 9.30 hodin je veřejně přístupná. Zájemci mohou sledovat nejen výkony soutěžních týmů, ale také práci technické čety při aranžování havarovaných aut do některé z 16 modelových situací (soutěžní týmy musí během této přípravy odejít na izolované stanoviště mimo prostor zásahu) a přípravu „zraněných" figurantů. Závěr s vyhodnocením soutěže je plánován v cca 13.30 hodin. Zástupci médií mohou během soutěže i slavnostního vyhodnocení pořizovat obrazové i zvukové záznamy a rozhovory.

Vítězný tým bude jihomoravské hasiče reprezentovat na 4. mistrovství republiky ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, které se uskuteční 25. září v Českých Budějovicích. Tradičním favoritem je tým stanice v Boskovicích, reprezentující územní odbor HZS Blansko. Boskovičtí hasiči vyhráli všechny krajské soutěže a zvítězili také na mistrovství republiky v roce 2006. Kromě vavřínů z domácích klání mají na svém kontě také dvojnásobné vítězství v mezinárodní soutěži ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel na Slovensku.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31