main-bg.jpg

Krizový štáb kraje o otravě metylalkoholem

Hejtman  Jihomoravského kraje Michal Hašek 12. září svolal mimořádný krizový štáb, který se zabýval řešením stávající kritické situace v souvislosti s prodejem pančovaného alkoholu. Hlavním cílem tohoto jednání bylo nalézt a využít možnosti kraje, jak zabránit dalšímu šíření otravy metylalkoholem a ochránit obyvatele Jihomoravského kraje. 

„Pro mě jako pro hejtmana je klíčové ochránit zdraví a životy obyvatel kraje. Naši pozornost teď chceme primárně zaměřit na minimalizaci nárůstu dalších otrav a zabránit dalším úmrtím. Proto je pro nás prioritní, aby si lidé byli vědomi rizika, které s nákupem extrémně levných lihovin souvisí, a vyvarovali se jejich požívání,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Po jednání krizového štábu hejtman Hašek rozhodl, že krajská nemocnice v Kyjově zřídí informační linku pro celý Jihomoravský kraj. Číslo je 518 601 335. A zároveň jsou na webu www.nemkyj.cz zveřejněny informace, jakým způsobem postupovat při podezření na otravu metylalkoholem, jak příznaky otravy diagnostikovat. Tyto informace budou umístěny i na stránkách Jihomoravského kraje a rozeslány na všechny obce kraje s žádostí o poskytnutí těchto informací občanům. Seznam laboratoří, kde je možné si bezplatně nechat otestovat zakoupený alkohol, je na webu http://www.nemkyj.cz/informace-k-otrave-metyalkoholem

Jihomoravský kraj také nabídne svým obyvatelům možnost bezplatného testování lihovin, u kterých mají podezření na možnost přítomnosti nebezpečných látek. Nyní krajský úřad sestavuje seznam míst, kde bude možné o tyto testy požádat. Především se bude jednat o vysoké školy a soukromé laboratoře. Jihomoravský kraj na tyto kontroly vyčlení mimořádné rozpočtové prostředky z krizového fondu.

„Seznam míst, kde budou bezplatné kontroly probíhat, bude v průběhu dnešního dne zveřejněn na internetových stránkách Jihomoravského kraje a rozeslán všem obcím a městům na území kraje. Chtěl bych proto vyzvat všechny občany, kteří mají jakékoli podezření týkající se lihovin, které v poslední době nakoupili, aby neváhali a nechali si tyto nápoje bezplatně otestovat. V tuto chvíli se skutečně může jednat o otázku života a smrti,“ apeloval hejtman Michal Hašek.

Představitelé kraje také vyzvali občany kraje, aby maximálně spolupracovali s orgány státní správy, které se snaží nalézt zdroje výroby a distribuce nebezpečného alkoholu. „Současná mimořádně nebezpečná situace vyžaduje aktivní spolupráci občanů. Každá informace, která pomůže k nalezení zdrojů otravy lidí, může pomoci zachránit lidské zdraví a životy,“ vyzval hejtman Michal Hašek.

PhDr. Jiří Klement, odd. informací a styků s veřejností kanceláře hejtmanaKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30