main-bg.jpg

Krajské kolo soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel

VZOHV_Brno_2012_120.jpg Parkoviště u Avion Shopping Parku Avion v Brně bude v pátek 8. června od 9 hodin dějištěm krajské soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Na parkovišti obchodního parku u křižovatky dálnic D1 a D2 v Dolních Heršpicích se v krajském klání poprvé společně utkají družstva jihomoravských profesionálních hasičů a týmy jednotek sborů dobrovolných hasičů, předurčených k zásahům u dopravních nehod.  

Profesionální hasiče budou reprezentovat družstva jednotlivých územních odborů HZS JmK z Blanska, Brna, Břeclavi, Hodonína, Vyškova a Znojma, zásahové jednotky SDH obcí a měst pak družstva z Adamova, Babic nad Svitavou, Drnholce, Klobouk, Velkých Opatovic a Žarošic. Každý tým tvoří čtyři členové soutěžního družstva (velitel a tři hasiči) a vedoucí družstva.

Atraktivní klání před očima veřejnosti se řídí platnými pravidly, jejich plnění prověří zručnost i odborné kvality všech soutěžících. Každý tým čeká zásah v některé z modelových situací po havárii jednoho nebo dvou vozidel, která po nehodě stojí na kolech, jsou převrácená na střeše či na boku, nebo jde o dvě havarovaná auta zaklíněná v různých pozicích do sebe. Havarované auto může být zaklíněno také o terénní či jinou překážku. Druh a rozsah nehody včetně polohy a zranění figuranta se členové týmu podle pravidel soutěže dozví až při zahájení zásahu. Při vyprošťování zraněného z havarovaného vozidla hasiči použijí hydraulické nářadí a pomůcky. Součástí zásahu bude rovněž zajištění havarovaného vozidla proti pohybu a požáru, rozhodčí budou hodnotit i poskytnutí první předlékařské pomoci zraněnému a jeho transport k vozidlu zdravotnické záchranné služby.

Na zásah včetně vyproštění zraněného mají hasiči časový limit 20 minut. Dosažený čas je ale pouze jedním z hodnotících kritérií. Porotci budou sledovat také odbornou způsobilost soutěžících, znalosti taktických postupů a předpisů, dodržování zásad bezpečnosti práce, ohleduplnost ke zraněnému a praktické uplatnění zásad první pomoci.

Soutěž se uskuteční jednokolově. Slavnostní nástup soutěžních týmů a rozhodčích bude v 9 hodin, soutěžní zásahy jednotlivých družstev mohou diváci sledovat od 9.30 hodin. Závěr s vyhodnocením soutěže a předáním cen je plánován na 17 hodin.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Logo soutěže: VZOHV_Brno_2012.JPG VZOHV_Brno_2012.JPG (57,19 KB)

Plakát: plakat_vzohv2012.pdf plakat_vzohv2012.pdf (1,25 MB)

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31