main-bg.jpg

Jihomoravané převezmou medaile HZS ČR

Tři Jihomoravané budou mezi oceněnými, kteří v úterý 10. května v Praze při příležitosti státního svátku Dne vítězství převezmou medaile Hasičského záchranného sboru ČR.

Medaili Za statečnost, která je udělována za příkladné životní postoje lidem, jež prokázali výjimečnou odvahu a obětavost a svým zákrokem se zasloužili o záchranu lidského života, převezme v úterý na zámku v Praze-Tróji nadstrážmistr Petr Klodner z brněnského územního odboru HZS Jihomoravského kraje.

Nstržm. Petr Klodner loni 9. ledna v noci s jednotkou stanice v Lidické ulici 61, Brno jako velitel vozidla (automobilový žebřík AZ 30) vyjel k zásahu u požáru domu na rohu ulic Koliště a Milady Horákové. Z několika oken v přízemí šlehaly plameny, z vyšších pater vycházel hustý černý kouř. Na balkoně ve třetím patře byl muž, který volal o pomoc, protože za ním se už šířil požár a kouř a hrozilo mu bezprostřední nebezpečí. Hasiči se do domu snažili proniknout, ale museli nejdříve odstraňovat mříže v přízemí. Jako nejrychlejší se jevila záchrana muže pomocí třicetimetrového automobilového žebříku. Na nezpevněném a podmáčeném terénu přímo u domu ale bylo ustavení žebříku technicky složité a hrozilo jeho zapadnutí. Nstržm. Klodner se přesto rozhodl pro riskantní manévr. Na hranici technických možností s překročením takticko-technických parametrů stroje žebřík ustavil co nejblíže balkonu. I přesto pracovní koš žebříku od balkonu stále ještě dělila vzdálenost 1,5 metru. Přes velké riziko vratké polohy žebříku a nebezpečí pádu z výšky třetího patra se nstržm. Klodner k muži na balkoně naklonil. Na vzdálenost 1,5 metru se mu podařilo muže vtáhnout do pracovního koše a poté ho dopravit dolů do péče zdravotníků. Muže z balkonu tak s nasazením vlastního života zachránil před udušením. Krátce potom automobilový žebřík do podmáčeného terénu skutečně zapadl.

Nstržm. Petr Klodner, narozený v roce 1974, je příslušníkem HZS JmK od 1.8.2002 a slouží ve směně C na stanici v Lidické ulici 61 v Brně.

Mezi vyznamenanými bude v úterý také jihomoravský hejtman JUDr. Michal Hašek, který převezme Medaili HZS ČR Za zásluhy o bezpečnost. Medaile je oceněním jeho přínosu k rozvoji a bezchybnému fungování integrovaného záchranného systému v Jihomoravském kraji a také k řešení problematiky požární ochrany, které pomáhá jako jihomoravský hejtman i předseda Asociace krajů. JUDr. Hašek významně podpořil zachování provozu všech požárních stanic HZS Jihomoravského kraje. Nemalou měrou rovněž podporuje činnost jednotek sboru dobrovolných hasičů, činnost Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska a Moravské hasičské jednoty.

Třetím oceněným bude bývalý příslušník HZS Jihomoravského kraje Zdeněk Slavotínek, který převezme Čestnou medaili HZS ČR. Zdeněk Slavotínek, narozený v roce 1959, má za sebou více než 27 let služby u profesionálního hasičského sboru. Služební poměr ukončil loni v září. Během služby získal mnoho odborností (jeřábník, vazač, lodivod, obsluha automobilových žebříků a plošin, atd.), které využíval při nejsložitějších zásazích, kde rozhodoval o možnostech nasazení zejména při záchraně osob. Od roku 2003 na stanici v Lidické ulici řídil tým strojníků ve směně. Jeho dlouholeté zkušenosti, spolehlivost a obětavost přispívaly i k tvorbě metodických postupů při vysoce rizikových činnostech, kdy bylo nutno vytvořit zcela nové, nevyzkoušené metodiky (záchrana osob pod tramvají, vyproštění osob z nákladních automobilů, vyprošťování kamiónů z těžko přístupného terénu po dopravních nehodách, apod.).

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30