main-bg.jpg

Je nutné zlikvidovat veškerý bodavý hmyz?

Každoročně vyjíždí profesionální i dobrovolní hasiči od jarních měsíců k desítkám zásahů na likvidaci hmyzu.  S příchodem jara a probouzející se přírodou, se začínají objevovat vosy, sršni a roje včel. 

Bohužel ke své smůle se černožlutí polétavci vyskytují v bezprostřední blízkosti lidí a jejich nebezpečná žihadla a nepříjemný bzukot člověka děsí a někoho může i ohrozit na životě. Právě když je bezprostředně ohrožen lidský život, vyjíždí hasiči, aby tento hmyz zlikvidovali. Je tomu tak i v případech, kdy se hmyz usadí někde na veřejných prostranstvích, nebo státních budovách. Jedná se například o budovy nemocnic, státních nebo obecních úřadů, školy a školky, ale i kulturní památky, dětská hřiště atd. Hasiči však nejsou povinni ze zákona zasahovat u každého případu a na likvidaci hmyzu v soukromých objektech je potřeba povolat specializovanou firmu.

Existují i případy, kdy je likvidace hmyzu zbytečná nebo i předčasná. Hmyz totiž během dne migruje, a pokud volá oznamovatel, že jsou na nějakém místě vosy, je velká pravděpodobnost, že tam jen odpočívají v nejteplejších hodinách dne a k večeru se přesunou jinam.  Je proto na zvážení každého občana, jak moc je situace vážná a zda nelze nechat hmyz na pokoji, místu se vyhnout a počkat až odletí.

Zvláštním případem jsou pak roje včel. Už jen proto, že se jedná o hmyz velmi užitečný a poslední dobou zdecimovaný různými viry a nákazami, je smutné jej zabíjet. Včely, které se rojí, jsou mimořádně klidné a neútočné. Pokud máte na zahradě roj včel, není důvod k panice! Počkejte, než se roj na daném místě usadí a mezitím můžete kontaktovat nejbližšího včelaře ve vašem okolí, který vám pomůže a poradí, případně se obraťte na specializovanou firmu. Vhodné kontakty na deratizační firmy můžete získat na internetu, informacích o telefonních číslech či u starosty obce.

Správným vyhodnocením situace lze předejít zbytečným výjezdům hasičů, kteří mohou být v daný moment potřební u jiné události.

Alena Baštincová, operační důstojník KOPIS HZS JmK

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30