main-bg.jpg

Jak se vyvarovat nebezpečí při užívání svíček

pozar_deti1.JPG Závěr roku je tradičně spojen s větším množstvím zapálených svíček na hřbitovech a v domácnostech. S tím také souvisí nutná obezřetnost při zacházení s otevřeným ohněm. Že není dobré jej podceňovat ukazuje i statistika z loňského roku. Z nedbalosti při užívání otevřeného ohně se v Jihomoravském kraji šest lidí zranilo a jeden zemřel.

Za pár dní si připomeneme Památku zesnulých, se kterou jsou svíčky bezprostředně spjaté. Jejich obliba neustále stoupá, ale jen málokdo si uvědomuje, jak veliké nebezpečí v sobě skrývají.

Hořící svíčka nebo prskavka je otevřený oheň a s jako takovým by se s ní mělo zacházet. Ještě ve vzdálenosti 8-10 cm od plamene svíčky dosahuje teplota 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které ponecháte v blízkosti hořící svíčky.

Zapálenou svíčku proto nelze položit kamkoliv a na cokoliv. Měla by být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu svíčky s podkladem (např. chvojím v adventním věnci, ubrusem apod.). Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti textilií.

Zapálené svíčky nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Pod stálou kontrolou by měla být i zapálená vonná aromalampa, u které hrozí vyvržení hořlavin přímo na podložku. Dávejte pozor na děti, aby si bez dozoru nehrály se zápalkami, svíčkou nebo prskavkou.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30