main-bg.jpg

Jak předcházet požárům porostů

10_pole 028 Po nesmělém začátku jara se teplé počasí ukázalo v celé kráse. Se vzrůstající venkovní teplotou však také vzrůstá počet požárů porostů, které musí hasiči likvidovat. Ačkoliv oproti loňskému roku jsou čísla mnohem nižší, stojí za to, připomenout si několik základních pravidel.  

V loňském roce bylo od 1.1. do 10.4. celkem 165 požárů porostů, trav a křovin. Letošní rok bylo nutné řešit za stejné období 70 požárů tohoto typu. Na vině je zřejmě také nesmělý začátek jara s dešťovými a sněhovými přeháňkami.

Nebezpečí, která souvisejí s požáry porostů, jsou však stále stejná. Lidé mnohdy zapomínají, že vypalování porostů je ze zákona zakázané. A kromě ohrožení majetku jsou ve statistikách také smutné případy zranění i úmrtí. Požáry přírodních porostů způsobené zakládáním ohňů a vypalováním trávy si od roku 2000 vyžádaly v České republice 25 obětí. Oheň se totiž může při vypalování dostat velmi snadno mimo kontrolu a rychle se šíří.

Pálení biologického odpadu lze provádět za podmínek stanovených jednotlivými obcemi jen na předem připravených přiměřeně velkých hromadách za trvalé přítomnosti alespoň jedné dospělé osoby a prostředků na prvotní hasební zásah.

V zájmu bezpečnosti své i druhých proto při pálení biologického odpadu dodržujte tato pravidla:

  • velikost hromad klestu, případně zbytků po těžbě, po úklidu je nutno volit tak, aby shořely během pracovní směny nebo v době, kdy je na místě přítomen dozor,
  • při náhlém zhoršení počasí - silném větru -  pálení ihned přerušte a oheň uhaste,
  • místo pro pálení izolujte pruhem širokým nejméně 1 m, kde budou odstraněny hořlavé materiály,
  • místo spalování musíte zabezpečit dostatečným množstvím hasebních látek,
  • místo pálení můžete opustit až po úplném uhašení ohně,
  • po dobu 5 dnů nebo do vydatného deště místo pálení pravidelně kontrolujte,
  • příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny,
  • spalovat klest či odpad lze pouze v bezpečné vzdálenosti od obytných nebo hospodářských objektů,
  • osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je spalováním pověřena.

Je nutné také připomenout, že při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny předem toto pálení oznámit územně příslušnému HZS kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat. K tomu slouží  internetový formulář http://www.firebrno.cz/paleni-klesti .

 

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31