main-bg.jpg

HZS Jihomoravského kraje proškolil první techniky ochrany obyvatelstva

P3154654 Ve dnech 14. a 15. března 2014 se uskutečnilo v Zařízení HZS JMK v Tišnově pod vedením lektorů – specialistů z oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení proškolení první skupiny techniků ochrany obyvatelstva (specializační kurz TOOB-16).

Kurzu se účastnilo 18 členů SDH obcí z těch jednotek, které budou v rámci JMK předurčeny k plnění úkolů na úseku ochrany obyvatelstva.

Organizačně se zaměstnání dělilo na teoretickou a praktickou část tak, aby byla maximálně využita hodinová dotace dle platných osnov a školení bylo svojí formou a provedením žádoucím přínosem pro zúčastněné frekventanty.

Kurz měl za cíl připravit určené techniky ochrany obyvatelstva pro činnosti spojené s problematikou ochrany obyvatelstva při přípravě na mimořádné události a krizové stavy a zejména pak při jejich řešení.  Důraz se kladl především na oblast varování a vyrozumění, evakuace, nouzového přežití, týlového zabezpečení a na protipovodňovou problematiku (hlásná služba a stavění různých typů protipovodňových hrází).

Účastníci kurzu se seznámili s kontejnerem nouzového přežití a možnostmi jeho praktického využití v rámci řešení činností spojených s ochranou obyvatelstva. Při praktickém výcviku s tímto kontejnerem řídila posádka nosiče kontejneru činnost účastníků kurzu tak, jako v reálné situaci. Účastníci kurzu jej uvedli do pohotovosti (rozložení) a následně opět složili, přičemž se důkladně seznámili s jednotlivými částmi kontejneru a s jejich uložením. Jako součást praktického výcviku s kontejnerem byl také výdej teplé stravy v terénu pro účastníky zaměstnání pouze s využitím prostředků z výbavy kontejneru.

Studijní materiály pro teoretickou přípravu obdrželi účastníci kurzu předem elektronickou formou. Při zahájení kurzu každý účastník složil vstupní test a kurz byl ukončen opět formou testu a vydáním potvrzení o absolvování kurzu.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31