main-bg.jpg

Hranice byla dějištěm stíhání i záchrany zločinců

Stíhání i záchrana unikajících zlodějů byly dnes námětem společného cvičení složek IZS ČR a Slovenska v okolí hraničního přechodu v Hodoníně. 

EU_loga_1.jpg

Do firemního areálu v Kopčanech na Slovensku se podle scénáře mezinárodního taktického cvičení vloupali zloději. Když je pracovníci firmy vyrušili, zločinci (figuranti z řad hasičů) s vozidlem s kradeným zbožím pronásledováni hlídkou slovenské policie zamířili na české území do Hodonína. Slovenští policisté požádali o pomoc české kolegy. Ti postavili na hraničním přechodu zátaras. Ujíždějící zločinci při pokusu vyhnout se zátarasu způsobili vážnou dopravní nehodu nákladního a osobního auta. Dvojice zlodějů ale před policisty z místa nehody utekla směrem k řece Moravě, kde se pokusila hraniční vodní tok přeplavat zpátky na Slovensko. V prudkém proudu a v chladné vodě se ale zločinci začali topit. Hasiči spustili na řeku člun, topící muže zachránili a policisté je umístili v cele. Mezitím k dopravní nehodě na hraničním přechodu v Hodoníně vyjely další složky IZS. Hasiči zajistili místo nehody a udělali protipožární opatření. Z havarovaných vozidel vyprostili dva zraněné a zaklíněné účastníky havárie a předali je do péče zdravotníků. Z nákladního auta hasiči do sudu přečerpali zbytek paliva unikajícího z poškozené nádrže a sorbentem na vozovce zlikvidovali skvrnu nafty a oleje. 

IMG_7765

Cvičení prověřilo činnost nového společného kontaktního pracoviště složek IZS ČR a SR při řešení mimořádné události. Pracoviště, které v rámci projektu Bezpečné příhraničí s příspěvkem Evropské unie vzniklo na hraničním přechodu v Hodoníně z bývalého objektu Cizinecké policie, bylo otevřeno začátkem srpna. Nepřetržitou službu k zajištění bezpečnosti obyvatel příhraničí v něm zajišťují policisté z obou zemí. Pracoviště je ale připraveno také na řízení a koordinaci účinného zásahu ostatních složek integrovaného záchranného systému.

Vzájemnou spolupráci a součinnost dnes kromě českých a slovenských policistů procvičovaly jednotky HZS Jihomoravského kraje ze stanic v Hodoníně a v Lidické ulici v Brně. Mobilní pracoviště v terénu pří zásahu využili také příslušníci Krajského operačního a informačního střediska HZS JmK. K ošetření a převozu zraněných vyjely osádky sanitek Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Ze Slovenska zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Holíče.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKontaktní pracoviště IZS v Hodoníně

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31