main-bg.jpg

Hořící kamion zatarasil silnici I/50

Šest jednotek hasičů dnes večer zasahovalo u požáru kamionu na Vyškovsku. Havarovaný a hořící kamion zablokoval silnici I/50.

Tahači Renault s chladírenským návěsem začalo hořet kolo, kvůli jeho poškození se souprava se na šestém kilometru komunikace I/50 zhruba 1,5 kilometru od výjezdu z dálnice D1 u Holubic převrátila na pravý bok. Požár se rychle šířil na celý tahač a část návěsu. Převrácený návěs zatarasil celou šířku vozovky, tahač skončil částečně v příkopu a v poli u silnice. Do hořícího kamionu narazilo vozidlo Škoda Octavia, které po nárazu rovněž skončilo mimo vozovku v příkopu. Oba řidiči z vážné nehody vyvázli bez zranění.

Událost byla hasičům ohlášena v 18.09 hodin. Krajské operační a informační středisko HZS na místo postupně vyslalo šest jednotek hasičů - profesionální jednotky ze stanic ve Slavkově u Brna, v Pozořicích a Vyškově, a dobrovolné jednotky z Křenovic a Slavkova. Protože z kamionu uniklo zhruba 700 litrů nafty a motorový olej a ropné látky ohrožovaly nedalekou říčku Rakovec, ze stanice v Lidické ulici v Brně k zásahu vyjela také jednotka ze stanice v Lidické ulici v Brně se speciální technikou k odstraňování následků chemických havárií. O události byli informováni pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu ve Slavkově a Povodí Moravy.   

Při příjezdu hasičů již ze soupravy šlehaly plameny. Hasiči proti ohni nasadili dva vodní proudy se smáčedlem a vysokotlaký proud. Požár se podařilo dostat pod kontrolu v 18.30 hodin. Oheň zasáhl chladírenský návěs s nákladem kartonů ovoce a zeleniny a hasiči museli odkrývat opláštění návěsu a hasit prohořívající polystyrenovou tepelnou izolaci. Šíření požáru kontrolovali bezkontaktním teploměrem. Ve 20.29 hodin se pracovníkům specializované vyprošťovací firmy v součinnosti s osádkou automobilového jeřábu hasičů podařilo havarovanou soupravu o hmotnosti 30 tun postavit zpět na kola a z příkopu vytáhnout havarované vozidlo Škoda Octavia. Dohašování tahače a odvětrávání, dohašování lokálních ohnisek hoření a ochlazování návěsu pak hasiči ukončili ve 20.57 hodin. K úklidu silně znečistěné komunikace hasiči povolali také silničáře.

Kromě likvidace ohně hasiči také bránili úniku nafty smíšené s vodou použitou k hašení do říčky Rakovec. Koryto říčky přehradili nornou stěnou, ucpávkami zastavili únik ropných látek do kanalizačního odtoku u silnice, a sorbentem zasypávali ropné skvrny na vozovce. Do říčky směs nafty a oleje neprotekla, ale nafta vsákla do půdy u silnice, odkud by ji mohl do Rakovce spláchnout déšť. Podle pracovníků odboru životního prostředí MěÚ ve Slavkově bude proto nutné kontaminovanou zeminu odtěžit a ekologicky zlikvidovat.

Tahač Renault vyrobený v roce 2006 požár zničil, oheň zasáhl zhruba třetinu návěsu, zplodiny hoření znehodnotily celý náklad ovoce a zeleniny. Požár a následující havárii způsobila zřejmě technická závada na kole. Celkovou škodu na kamionu a škodovce, které hořící souprava zatarasila cestu, vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 3,1 milionu korun.  

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31