main-bg.jpg

Hejtman předal hasičům nový prapor

Činnost v uplynulých letech hodnotili delegáti shromáždění představitelů jihomoravských okresních Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Jednání v Brně-Tuřanech se zúčastnili také jihomoravský hejtman Michal Hašek, poslanec Parlamentu ČR Bohuslav Sobotka, ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Zdeněk Vlkojan a člen výkonného výboru SH ČMS Jan Slámečka, mezi hosty byl rovněž Antonín Osvald z kanceláře jihomoravského hejtmana. Minutou ticha hasiči i hosté uctili památku zemřelých hasičů a obětí letecké katastrofy u Smolensku.

Image


Starosta krajského sdružení dobrovolných hasičů Josef Gargula uvedl, že 599 Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) má na jižní Moravě nyní 25 245 členů. I když se v minulých letech počet sborů dobrovolných hasičů v kraji o sedm těchto občanských sdružení snížil, mezi jejich členy přibylo 462 dobrovolných hasičů. Z toho je 47730 členů do 26 let a 4332 mladých hasičů. Největší nárůst - 685 nových členů - dosáhly sbory na Hodonínsku. V některých okresech se počet členů sborů naopak snížil. Sbory dobrovolných hasičů jsou přesto v kraji, stejně jako v celé republice nejpočetnějšími občanskými sdruženími vůbec.

Obětavá a přínosná činnost členů sborů byla v uplynulých letech oceněna udělením 215 čestných uznání a 136 medailí sv. Floriána. Velkou pozornost sbory věnují práci s dětmi a mládeží a soutěžím v požárním sportu. Mezi nejúspěšnějšími dospělými družstvy v kraji jsou muži z SDH Horní Poříčí a Velkých Opatovic na Blanensku a ženy z SDH Miroslav na Znojemsku. Zásahové jednotky SDH v kraji loni vyjížděly ke 2647 zásahům při požárech a dalších událostech.

Na činnost, vybavení i techniku občanských sdružení SDH Jihomoravský kraj jen v loňském roce přispěl téměř třemi miliony korun. Další čtyřmilionová dotace kraje patřila zpracování projektové dokumentace nového výcvikového centra v Miroslavi na Znojemsku.

Image


Nový prapor krajského sdružení na jednání dobrovolným hasičům předal jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ve svém vystoupení hejtman zdůraznil, že jihomoravské sbory se již deset let aktivně podílejí na organizaci integrovaného záchranného systému. M. Hašek dále uvedl, že k rozvoji požární ochrany prostřednictvím profesionálních i dobrovolných hasičů a složek IZS kraj v posledních dvou letech vyčlenil 37 milionů korun s tím, že dotaci kraj zachová v plné výši i přes úsporná opatření vyvolaná hospodářskou krizí.

Hejtman poděkoval krajskému starostovi SH ČMS J. Gargulovi a řediteli HZS JmK plk. Z. Vlkojanovi za obětavou práci. Jihomoravské hasiče M. Hašek pozval na shromáždění k 10. výročí nového integrovaného záchranného systému v ČR, které bude 6. května ve 14 hodin na brněnském náměstí Svobody.

Image


Krajským starostou SH ČMS byl opět zvolen Josef Gargula z okresu Brno-venkov. Náměstky starosty se stali Václav Kondler ze Znojemska, Zdeňka Jandová z Brna a Ivan Musil z Vyškovska. Předsedou kontrolní a revizní rady krajského sdružení byl zvolen  Jaroslav Bejlek z OSH Vyškov, do republikového výkonného výboru SH ČMS delegáti zvolili Ludvíka Procházku z OSH Znojmo. Do krajského výkonného výboru byli zvoleni všichni starostové okresních sdružení. Vedoucím odborné rady velitelů se stal Tomáš Letocha z OSH Hodonín, vedoucím idborné rady mládeže Petr Pejřil z Brněnska a vedoucím odborné rady prevence Josef Dufka z OSH Blansko.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30