main-bg.jpg

Nehoda cisterny uzavřela dálnici D2 v obou směrech

U vážné nehody cisterny hasiči od nočních hodin zasahují na dálnici D2 u Blučiny na Brněnsku. Na místo vyjely dvě jednotky hasičů. 

Souprava tahače Mercedes s cisternovým návěsem na 13. kilometru ve směru z Brna do Břeclavi sjela z vozovky do příkopu, kde se návěs utrhl a převrátil na bok. Utržená a vzříčená cisterna ještě zezadu narazila do tahače a poškodila ho. Maďarský řidič soupravy vyvázl bez zranění, z poškozené nádrže tahače vytekla nafta.

Hlášení o nehodě hasiči na tísňové lince přijali ve 2.26 hodin, k zásahu vyjely jednotky ze stanic v Židlochovicích a Hustopečích. Hasiči zajistili místo nehody a tahač zabezpečili proti případnému vzniku požáru. Vzhledem k úniku nafty do půdy a označení havarované cisterny jako vozidla pro převoz nebezpečných látek hasiči o události informovali také odbor životního prostředí Městského úřadu v Židlochovicích.

Podle dokumentace k nákladu zjistili, že cisterna převážela z Německa do Maďarska 25 tun uhelného prachu. Pro případ úniku obsahu cisterny nebo žhnutí či vznícení uhelného prachu hasiči okolo místa havárie vytyčili nebezpečnou zónu. Pro případné hašení připravili hadice s vodou, pěnou a práškem. Proraženou palivovou nádrž provizorně utěsnili tmelem. Do půdy pod tahačem podle odhadu uniklo a vsáklo zhruba 300 litrů nafty. Protože vyproštění cisterny měli zajistit pracovníci specializované firmy s těžkou technikou, hasiči po 6. hodině přerušili zásah.

K havárii na dálnici D2 hasiči znovu vyjeli krátce po 10. hodině, aby zajistili požární dozor během přečerpávání obsahu cisterny. K zásahu vyjela také jednotky ze stanic v Lidické a Zaoralově ulici v Brně. Přečerpávání uhelného prachu do přistavené náhradní cisterny se bez rizika vznícení uhelného prachu nepodařilo a přivolaní odborníci rozhodli, že cisternu bude nutné vyprostit i s nákladem 25 tun uhelného prachu. Před 14. hodinou pracovníci vyprošťovací firmy zahájili práce k oddělení havarovaného tahače od vzpříčeného cisternového návěsu. Tahač se oddělit nepodařilo a těžká technika byla nasazena k vyproštění cisterny. Hasiči průběžně termokamerou monitorovali teplotu cisterny. Pokud by teplota přesáhla 55 stupňů Celsia, byli připraveni plášť cisterny ochlazovat vodou.

Před 15. hodinou se pracovníci vyprošťovací firmy snažili pomocí pneumatických vaků a dvou jeřábů cisternu nadzvednout. Vytáhnout soupravu z příkopu se opět nezdařilo a k zásahu byl povolán třetí vyprošťovací jeřáb. V 18.38 hodin začal další pokus o bezpečné zvednutí cisterny z příkopu a převrácení zpět na kola pomocí tří jeřábů a pneumatických vaků. V 18.44 hodin se cisternu podařilo bez poškození vytáhnout z příkopu a postavit zpět na kola. Podrobná kontrola cisterny nepotvrdila žádný únik uhelného prachu z nádrží. Odtažení havarované cisterny zajistili pracovníci vyprošťovací firmy. Specialisté firmy k odstraňování následků ekologických havárií odtěží zeminu kontaminovanou únikem ropy z tahače a zajistí její ekologickou likvidaci. Po 19. hodině začalo vyprošťování havarovaného tahače. Zpět na silnici byl tahač vytažen v 19.20 hodin. Další menší únik nafty na vozovku při vyprošťování tahače hasiči zlikvidovali sorbentem. Společně se silničáři se hasiči také postarali o úklid dálnice.

Nehoda omezila provoz dálnice ve směru na Břeclav. Od nočních hodin zůstal průjezdný jen jeden jízdní pruh. Po dobu vyprošťování havarovaného tahače policisté kvůli pohybu těžké techniky před 14. hodinou dálnici uzavřeli nejdříve ve všech jízdních pruzích ve směru na Břeclav a po 15. hodině také ve směru z Břeclavi na Brno. Dopravu policisté odkláněli v Hustopečích a v Blučině. V obou směrech před odklonem se na dálnici tvořily dlouhé kolony vozidel. Další kolony se tvořily na objížďkové trase, zejména v Židlochovicích. V 19 hodin byl obnoven provoz na dálnici ve směru z Břeclavi do Brna.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeNainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31