main-bg.jpg

Hasiči zasahují při úhynu ryb v řece Haná

Hasiči ze tří krajů dnes zasahují na řece Haná při hromadném úhynu ryb. Úhyn ryb byl zaznamenán v okresech Vyškov a Prostějov.  

Jako první na místo vyjížděli hasiči z Olomouckého kraje, kterým byl v 11.03 hodin ohlášen masivní úhyn ryb v řece Haná u Nezamyslic. K zásahu vyjely profesionální a dobrovolné jednotky z Kojetína, Prostějova Nezamyslic K průzkumu dalších částí vodního toku vyjeli také profesionální hasiči z Kroměříže ve Zlínském kraji.

V 11.22 hodin byli o úhynu ryb ve vodním toku Haná informováni hasiči z Jihomoravského kraje. Na místo zamířila jednotka ze stanice ve Vyškově s týmem chemiků laboratoře HZS Jihomoravského kraje v Tišnově. Zásah koordinují řídící důstojníci HZS Jihomoravského a Olomouckého kraje. O události byli informováni také pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu ve Vyškově, Povodní Moravy, České inspekce životního prostředí a Moravského rybářského svazu.

Na území Jihomoravského kraje byl úhyn ryb zjištěn nedaleko Ivanovic na Hané na Vyškovsku a pokračoval po proudu vodního toku do Olomouckého kraje. Masivní úhyn hasiči zjistili u Nezamyslic v okrese Prostějov. Voda ve všech lokalitách ale byla čirá a bez zápachu. Zakalená voda podle informací obyvatel z okolí vodního toku byla v říčce Haná zpozorována už v ranních hodinách.

Hasiči se společně s vodohospodáři soustředili na opakovaný odběr vzorků vody i uhynulých ryb. Ve spolupráci s policisty také hasiči pátrají po příčině úhynu živočichů v řece. Z šetření a odběru vzorků odpoledne vyplynulo, že do řeky Haná zřejmě unikla dosud neznámá látka v lokalitě u obcí Hoštice-Heroltice a Rybníček nedaleko Ivanovic na Hané. Konkrétní příčinu a zdroj úniku ani druh neznámé látky se zatím nepodařilo určit. Při prvotním měření vzorků v terénu experti ve vodě zjistili zvýšený obsah dusičnanů, v říčce nebyl zaznamenán nedostatek kyslíku. Jde ale o zcela orientační měření a odborníci zatím neměli možnost vzorky podrobit analýze na případný obsah dalších látek a škodlivin. Bližší a konkretnější poznatky získají až při laboratorní analýze, na které budou pracovat v nočních hodinách.      

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30