main-bg.jpg

Hasiči zasahovali u úhynu ryb

K rozsáhlému úhynu ryb v Mlýnském náhonu vyjížděli dnes hasiči do ulice Dornych v Brně. Leklých ryb na hladině si všimla náhodná chodkyně, která uvědomila Městskou policii a strážníci událost v 8.33 hodin ohlásili na operační středisko HZS.

O události hasiči uvědomili Magistrát města Brna, úřad městské části Brno-střed, Povodí Moravy a Brněnské vodovody a kanalizace, na místo se dostavili také představitelé Moravského rybářského svazu.

Hasiči prozkoumali celý tok Mlýnského náhonu od řeky Svitavy v prostoru Tkalcovské ulice v Brně-Zábrdovicích až po soutok náhon u s řekou Svratkou u Jeneweinovy ulice v městské části Komárov. Značné množství uhynulých ryb hasiči našli na hladině v úseku od ulice Cyrilská až do Komárova. Při průzkumu vodního toku se nepodařilo najít žádný zdroj nebezpečných látek. Chemici z laboratoře Školícího střediska HZS Jihomoravského kraje v Tišnově na čtyřech místech náhonu odebrali vzorky vody k analýze.

Krátce po 13. hodině hasiči zahájili likvidaci uhynulých ryb. Celé koryto náhonu od ulice Cyrilské po ústí toku do řeky Svratky v Komárově hasiči v rybářských holinách pročesávali a z hladiny i ze dna náhonu do pytlů sbírali mrtvé ryby. Po téměř čtyřhodinovém úsilí z vodního toku hasiči sebrali více než 100 kilogramů mrtvých ryb. Jejich likvidaci zajistí pracovníci brněnského magistrátu. Protože se většinou jednalo o drobné rybky, odborníci odhadují počet uhynulých ryb na stovky až tisíce kusů. Protože se zatím nepodařilo určit správce tohoto vodního toku, škoda nebyla vyčíslena. Podle předběžných výsledků analýzy vzorků v laboratoři HZS v Tišnově byly ve vodě z náhonu zjištěny stopy výskytu tetrachlorethylenu. Jedná se o chemické rozpouštědlo, které je pro vodní živočichy silně toxické.

Při průzkumu vodního toku a při likvidaci uhynulých ryb postupně zasahovalo 10 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Při sběru uhynulých ryb z vodního toku náhon pročesávalo přes 60 hasičů. Zásah hasičů byl ukončen před 17. hodinou. Vodní tok nadále monitorují pracovníci magistrátu a Povodí Moravy. Odbor vodního a lesního hospodářství magistrátu města Brna připravuje podrobné analýzy vody z náhonu.   

Image

 

 por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30