main-bg.jpg

Hasiči zasahovali při úniku chemikálie

K úniku nebezpečné látky dnes hasiči vyjížděli do areálu dopravní firmy v Loděnické ulici v Pohořelicích na Brněnsku. 

Při manipulaci s tisícilitrovým plastovým přepravním kontejnerem, ve kterém byl čistící prostředek obsahující 50 procent kyseliny sírové, se poškodil obal kontejneru a z nádoby začala vytékat chemikálie. Pracovníci firmy kontejner na vysokozdvižném vozíku ihned vyvezli na zpevněnou plochu před halou a kontejner naklonili tak, aby zabránili dalšímu úniku nebezpečné látky. Potřísněnou plochu zdejší pracovníci ještě před příjezdem hasičů částečně posypali sorbentem a zasaženou část haly uzavřeli.  

Hasiči hlášení o události na tísňové lince přijali v 7.38 hodin. K odstranění následků úniku nebezpečné látky vyrazila jednotka ze stanice v Lidické ulici v Brně se speciální technikou a zařízením k likvidaci chemických havárií, na místo vyjeli také hasiči ze stanic v Pohořelicích, v Zaoralově ulici v Brně a jednotka instruktorů školního a výcvikového zařízení HZS ČR, která je na odborné stáži na stanici v Lidické ulici.   

Hasiči zajistili místo úniku látky a v okolí vytyčili nebezpečnou zónu. Při průzkumu v ochranných protichemických oblecích zjistili, že z kontejneru vyteklo zhruba 50 litrů chemikálie a dalšímu úniku se pracovníkům firmy po naklonění poškozeného kontejneru podařilo zabránit. Při havárii nebyl nikdo zraněn.

Rozlitou chemikálii s obsahem kyseliny sírové v zasažené hale i na volném prostranství hasiči částečně zasypali speciálním sorbentem, zbytek chemikálie na potřísněné ploše i na vysokozdvižném vozíku pak pomocí vápenného hydrátu a hydrogenuhličitanu sodného neutralizovali do zdraví neškodného roztoku. Z poškozeného kontejneru hasiči čistící prostředek přečerpali do náhradní nádoby. Po přečerpání chemikálie použitý sorbent sebrali k ekologické likvidaci. Plochy s neutralizovaným roztokem zbytků látky očistili vodním proudem. Ve 12.13 hodin ukončili zásah.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30