main-bg.jpg

Hasiči zasahovali při úniku chemikálie

Následky úniku kyseliny chlorovodíkové dnes hasiči likvidovali v areálu teplárny v ulici Špitálka v Brně.

Kyselina chlorovodíková v 31procentní koncentraci unikla při přečerpávání obsahu cisternového vagónu do nádrže. Dvěma pracovníkům firmy, která má část areálu teplárny v pronájmu ke své činnosti, během čerpání praskla hadice. Otvorem v hadici vyteklo zhruba tisíc až dva tisíce litrů chemikálie. Část kyseliny natekla do záchytné jímky, zbytek vytekl na prostranství u nákladní rampy s čerpacím stanovištěm. Dva zaměstnanci firmy spolu s pracovníkem odpovědným za požární ochranu areálu v maskách kyselinu ještě před příjezdem hasičů skrápěli vodou a ředili její koncentraci. Mrak výparů chemikálie unikl do okolního areálu teplárny a rozptýlil se v ovzduší. Obyvatelé domů v okolních ulicích cítili zápach.

Událost byla hasičům ohlášena v 11.09 hodin, na místo postupně vyjely tři jednotky ze stanic v Lidické a Bauerově ulici a v ulici Tuřanka, vybavené speciálním kontejnerem k likvidaci následků chemických havárií. Na místo vyjel také tým chemiků z laboratoře HZS JmK v Tišnově. O události byli informováni i pracovníci odboru vodního a lesního hospodářství magistrátu města Brna.

Hasiči v okolí havárie vymezili nebezpečnou zónu a na jejím okraji zřídili dekontaminační stanoviště. Ze sousedního pracoviště evakuovali čtyři zaměstnance. Dva pracovníky firmy, kteří s unikající kyselinou přišli do kontaktu a před jejími účinky se chránili a nebyli zraněni, předali k preventivnímu vyšetření do péče zdravotníků. Ti jednoho z mužů převezli do nemocnice ke kontrolním testům zdravotního stavu. Druhý muž vyšetření v nemocnici odmítl. Při monitoringu ovzduší v ulicích Špitálka, Cejl. Křenová a Vlhká i v areálu teplárny mimo nebezpečnou zónu chemici HZS JmK nezjistili žádné zdraví ohrožující hodnoty.

Zbytky rozředěné kyseliny rozlité do šíře několika desítek metrů hasiči zasahující v přetlakových protichemických oblecích neutralizovali vápenným hydrátem a uhličitanem sodným a zbytky chemikálie znovu skrápěli vodou. Po neutralizaci zbytků kyseliny chemici HZS JmK odebrali vzorky z okolních kanalizačních vpustí.

Krátce před 14. hodinou hasiči ukončili mimořádná opatření v okolí úniku. Prostor zásahu poté předali pracovníků teplárny. Ti zajistí ekologickou likvidaci rozředěných a neutralizovaných zbytků kyseliny.

 

Image

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31