main-bg.jpg

Hasiči zasahovali osmadvacet hodin

 V sobotu 21.9. po 13. hodině přijalo Krajské operační a informační středisko HZS JMK informaci o havárii v bioplynové stanici u Kozojídek na Hodonínsku.

Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že z bioplynové stanice uniká do kanalizace velké množství kejdy. Ta se následně dostává do místního potoka a jeho tokem dál do řeky Veličky. Nádrž, ze které látka unikala, měla objem 3300 metrů krychlových.

Operační středisko informovalo o situaci příslušné organy samosprávy a životního prostředí. Hasiči na místě začali odčerpávat unikající látku do prázdné věže. Tok unikající látky se podařilo usměrnit na jedno místo.

Vzhledem k tomu, že velitel zásahu potřeboval na místě větší počet jednotek k přečerpávání, vyhlásilo operační středisko 2. stupeň poplachu. Hasičům se podařilo zastavit únik do kanalizace a všechnu unikající látku přečerpávat do prázdné věže.

Kolem půl čtvrté odpoledne odhadl velitel zásahu, že z nádrže unikne ještě asi 2300 metrů krychlových látky. Kolem nádrže však již měli hasiči vytvořenou terénní zábranu a veškerou uniklou látku přečerpávali.

Skoro čtyři desítky hasičů pracovaly u zásahu dlouhé hodiny. Po deváté večerní již byla laguna vyčerpána a hasiči pokračovali v čerpání jímky v technické místnosti. Práce trvala celou noc až do druhého dne. Počet čerpadel a zasahujících jednotek se postupně redukoval.

V neděli před 17. hodinou předal velitel zásahu místo události majiteli a poslední jednotka se mohla vrátit zpět na základnu.

U zásahu se vystřídalo sedm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Hasiči zasahovali v bioplynové stanici

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30