main-bg.jpg

Hasiči zachraňovali zraněné dozorce a vězně

Čtyři jednotky hasičů dnes vyjely k vážné nehodě u obce Březina na Vyškovsku, kde havaroval autobus převážející vězně. 

Při srážce autobusu s dodávkou a nákladním autem bylo zraněno 15 lidí – dozorců i převážených vězňů. Autobus se převrátil na bok, tři lidé v něm zůstali zaklíněni a hasiči je museli vyprošťovat. Dramatický zásah provázela střelba policistů a příslušníků Vězeňské služby, při útěku části vězňů byli nasazeni policejní psovodi a příslušníci zvláštních jednotek, nad místem nehody a v okolí kroužily policejní vrtulníky.

Nehoda byla součástí rozsáhlého taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému, které ve vojenském prostoru u Vyškova pod názvem Uzávěr 2012 vyhlásil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Vzhledem k mimořádné situaci s policisty, hasiči a zdravotníky poprvé cvičili také příslušníci Vězeňské služby a vojáci.

K modelové situaci u nehody do Březiny vyjeli profesionální hasiči ze stanic ve Vyškově a v Bučovicích a jednotka SDH z Vyškova. Ze stanice v Lidické ulici v Brně vyrazila jednotka s těžkou a speciální technikou, ze základny na letišti v Brně-Tuřanech vzlétl policejní vrtulník s hasiči-leteckými záchranáři na palubě.

Hasiči zajistili místo nehody, havarovaná vozidla zajistili proti případnému vzniku požáru a z autobusu i z dodávky vyprošťovali zraněné. Všem zraněným poskytovali předlékařskou pomoc a postupně je umísťovali do stanu, ve kterém zdravotníci zřídili polní ošetřovnu. Jednoho vážně zraněného hasiči naložili do vrtulníku letecké záchranné služby. I po předání zraněných do péče zdravotníků hasiči pomáhali při jejich ošetřování a nakládání do sanitek k převozu do nemocnice. Na záchranu a ošetřování zraněných kvůli bezpečnosti zasahujících hasičů a zdravotníků po celou dobu dohlíželi ozbrojení policisté a dozorci.

Po záchraně zraněných hasiči přešli k likvidaci následků nehody. Z vozovky uklidili sorbent k odstranění unikajících provozních kapalin. Pomocí vyprošťovacího automobilu postavili autobus zpět na kola a vozidla odtáhli mimo silnici.

Policisté a příslušníci speciálních jednotek pak s podporou vrtulníků pokračovali v pronásledování unikajících vězňů. Část prchajících byla zadržena na hranici při pokusu uniknout na Slovensko. Skupinu, která se ukryla v opuštěném domku, pozatýkala policejní zásahová jednotka.

Taktického cvičení se celkem zúčastnilo na 300 příslušníků jednotlivých složek IZS. Mezi řídícími důstojníky byl i policejní prezident Petr Lessy.    

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 TOOB-16 (Kurzy)
22. 03. 2019, 00:08 - 23. 03. 2019, 18:00
23 24
25 26 27 28 29 30 31