main-bg.jpg

Hasiči zachraňovali devět přiotrávených osob

Hasiči z požární stanice Tišnov dnes zachraňovali obyvatele domu v Čebíně. 

Jednotka Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje vyjela krátce před půl osmou ráno k nahlášenému úniku plynu v bytovém domě. Že něco není v pořádku, zjistili hasiči hned po příjezdu, když našli intoxikovaného kotelníka. Dalším průzkumem se zjistilo, že z kotle na koks došlo k většímu úniku oxidu uhelnatého do celého domu. Hasiči proto museli zasahovat v dýchacích přístrojích a prohledat všechny čtyři bytové jednotky v domě. Do jednoho z bytů bylo nutné vstoupit násilně, protože na výzvy k otevření nikdo nereagoval. Naštěstí se po vniknutí do bytu nepotvrdila přítomnost další osoby. Přiotráveným lidem hasiči ihned poskytli kyslík. Začali budovu odvětrávat a pomohli s opuštěním domu zbylým obyvatelům. Při zásahu úzce spolupracovali s posádkami ZZS. Záchranná služba si nakonec odvezla k hospitalizaci devět obyvatel domu. Jednotka dále prováděla kontrolní měření úniku plynu. Protože budova přiléhající k vlakovému nádraží spadá pod České dráhy, předali hasiči HZS JmK místo zásahu kolegům ze Správy železniční dopravní cesty.

Jak se později ukázalo, k úniku plynu docházelo delší dobu. Již předchozí noc odvezla záchranná služba z domu jednu přiotrávenou ženu.

Oxid uhelnatý je silně jedovatý plyn bez zápachu. Je lehčí než vzduch a jeho nebezpečí spočívá ve schopnosti vázat se na hemoglobin v krvi, čímž omezuje přenos kyslíku v těle. Do tkání se tak nedostává dost kyslíku.

 

pprap. Mgr. Jaroslav Mikoška

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30