main-bg.jpg

Hasiči zabránili rozsáhlému požáru

Rychlé ohlášení události a pohotový zásah hasičů dnes v podvečer zabránily rozsáhlému požáru v Březině na Brněnsku.

V 18.20 hodin hasiči na tísňové lince 112 převzali hlášení pracovníků zemědělského družstva v obci Březina, že v budově dílen hoří. Protože uvnitř byly dva traktory, kolový nakladač, svařovací souprava s tlakovými lahvemi a hrozilo rozšíření ohně na celý objekt s garáží se zaparkovanou cisternou plnou nafty, kancelářemi a dalšími prostorami, krajské operační a informační středisko HZS JmK vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vyjelo devět jednotek hasičů s cisternami i výškovou technikou – profesionální jednotky ze stanic v Tišnově a v Lidické ulici v Brně, a jednotky dobrovolných hasičů z Březiny, Tišnova, Kuřimi, Drásova, Lomničky, Dolních Louček a Veverské Bítýšky. Při likvidaci požáru zasahovali hasiči z Tišnova a Březiny, ostatní jednotky zůstaly v záloze.

Do uzamčených, silně zakouřených prostor museli hasiči zasahující v dýchací technice vniknout násilím. Při průzkumu uvnitř zjistili, že v budově o půdorysu zhruba 50 krát 15 metrů hoří ve střední části. V dílně o rozměrech cca 20 krát vzplála kabina traktoru a oheň ohrožoval také vedle stojící kolový nakladač a další traktor, a také zařízení dílny. Proti plamenům hasiči zamířili dva vodní proudy, hořící traktor a další dva stroje s pomocí pracovníků družstva vyvezli ven. Z dílny vyvezli také svařovací soupravu s tlakovými lahvemi.

Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu v 18.43 hodin. Uvnitř budovy bránili rozšíření ohně do půdních prostor, kam požár pronikal prohořelým stropním podhledem. Po dohašení lokálních ohnisek hoření, odvětrání kouře a ochlazení žhnoucích částí stropu likvidaci požáru ukončili v 19.16 hodin.

Oheň podle prvotního ohledání vyšetřovatelem HZS JmK vzplál v kabině traktoru Zetor. Požár zřejmě způsobila technická závada stroje. Kabinu traktoru vyrobeného v roce 1989 oheň zničil, žár silně poškodil také elektroinstalaci a část stropního podhledu dílny. Rozšíření plamenů na další dva stroje, sousední garáž s cisternovou avií a ostatní prostory budovy se podařilo zabránit. Způsobenou škodu tak vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na 200 tisíc korun.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31