main-bg.jpg

Hasiči z Židlochovic slavili 100 let sboru

Ve znamení oslav 100. výročí vzniku Sboru dobrovolných hasičů byl uplynulý víkend v Židlochovicích na Brněnsku.

Bohatý program oslav na náměstí Míru a v okolí začal v sobotu soutěží mladých hasičů v požárním útoku o pohár starosty města. Soutěže se zúčastnilo šest družstev. V kategorii mladších žáků zvítězilo družstvo z Moravských Bránic, před závodníky z Medlova a Žabčic. V kategorii starších žáků předal starosta Vlastimil Helma pohár vítězným mladým hasičům z Medlova, druhé a třetí místo obsadili žáci z Žabčic a Židlochovic.

Image

Návštěvníci a diváci si na náměstí mohli prohlédnout výstavu historických i současných zásahových vozidel hasičů včetně výškové techniky, expozici výstroje a výzbroje hasičů i dobových dokumentů z historie židlochovického sboru. K návštěvě akcí na náměstí vyhrávala dechová hudba, pro děti byla připravena prezentace preventivně výchovného programu HZS JmK Hasík, při níž si malí návštěvníci mohli vyzkoušet i šikovnost při plnění drobných úkolů hasičské akademie.

K nejatraktivnějším částem sobotního programu patřily odpolední ukázky zásahů dobrovolných i profesionálních hasičů. Divákům předvedli hašení hořícího objektu historickými požárními stříkačkami, vyprošťování zraněných účastníků dopravních nehod a hašení hořícího automobilu. Největší ohlas měla ukázka nejmenších židlochovických hasičů, kteří předvedli zásah proti plamenům na hořící škole.

Image

Nedělní program oslav odstartoval slavnostní průvod od židlochovického zámku, po kterém se hasiči a obyvatelé města sešli na Mši svaté k uctění památky zemřelých hasičů v Kostele Povýšení sv. Kříže. Po odpoledním posezení s dechovkou se na náměstí Míru uskutečnila netradiční soutěž Železný hasič. Oslavy na náměstí provázela výstava historických motocyklů a vozidel, fotografií a dalších zajímavostí.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30