main-bg.jpg

Hasiči z Moutnic slavili 120. výročí

Výstavami, ukázkami zásahů a dalšími akcemi o víkendu oslavili dobrovolní hasiči z Moutnic na Brněnsku 120. výročí založení sboru.

V sobotu odpoledne se zdejší hasiči sešli v sále Orlovny na slavnostní schůzi, která za účasti řady hostů pokračovala posezením u cimbálu. Nedělní program oslav začal už dopoledne hasičskou mší a otevřením výstav historické a současné hasičské techniky. V hasičské zbrojnici byly také vystaveny kroniky, fotografie, dokumenty ze 120leté historie sboru a hasičské artefakty.

Odpoledne mohli diváci sledovat ukázky zásahů historickou i současnou technikou. Dobrovolní i profesionální hasiči předvedli likvidaci požárů makety dřevěného domku, hořící tlakové propanbutanové lahve a hořícího oleje v kuchyňském hrnci, zásahy u dopravní nehody i využití speciální techniky. Kynologové připravili ukázku vyhledávání zasypaných osob. Hasiči - lezci předvedli záchranu lidí pomocí automobilového žebříku i evakuační lanové dráhy.

Celoroční oslavy kulatého jubilea SDH Moutnice začaly už v květnu a v sobotu 4. července pokračovaly Memoriálem poručíka Jaroslava Garguly v požárním sportu. Touto soutěží si moutničtí hasiči připomínají památku svého člena a kamaráda Jaroslava Garguly, který se stal profesionálním hasičem a 8. ledna 2002 zahynul při záchraně lidského života během zásahu u požáru kasína v Nádražní ulici v Brně.

Zásahová jednotka SDH má 24 členů a je zařazena do kategorie JPO III/2 s výjezdem do 10 minut od vyhlášení poplachu. Techniku jednotky tvoří dopravní automobil na podvozku Avia 30, modernizovaná cisternová automobilová stříkačka CAS 32 Tatra 148, přenosná benzínová stříkačka PS 12, přenosné plovoucí čerpadlo PPCA 800, a kalové čerpadlo. Hasičům se daří vyjíždět do sedmi minut od vyhlášení poplachu. Ročně v průměru vyjíždějí k 15 - 20 zásahům u požárů, ale také u dopravních nehod a k technickým zásahům. Řadu zásahů měli v uplynulých letech při odstraňování následků ničivých povodní a vichřic.

Sbor dobrovolných hasičů v Moutnicích má nyní téměř 140 členů z řad mužů, žen, dorostu i dětí, a patří k nejaktivnějším složkám života obce. Hasiči jsou mj. organizátory zájezdů, sběrů starého železa a řady dalších společenských a kulturních akcí. Plných 50 let při SDH fungoval divadelní ochotnický soubor, který nastudoval 22 divadelních představení. V roce 1971 soubor přešel pod místní osvětovou besedu. Velkou tradici má také požární sport. Moutničtí hasiči se každoročně účastní řady soutěží od okresních kol po krajská či vyšší klání.

Dobrovolní hasiči udržují přátelské kontakty s řadou sborů na Moravě, velitel jednotky Josef Gargula je rovněž starostou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jihomoravského kraje a okresu Brno-venkov. Mezinárodní družební kontakty Moutničtí udržují s hasiči z Bratislavy a z Maďarska.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Hasiči z Moutnic slaví 120. výročí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30