main-bg.jpg

Hasiči z lodi zachraňovali 32 zraněných

Třicet zraněných výletníků a dva členy posádky dnes hasiči zachraňovali z hořící lodi Pálava na hladině vodního díla Nové Mlýny.

Požár výletní lodě se záchranou osob z hladiny vodního díla byl námětem taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému. Cílem bylo prověřit akceschopnost, spolupráci a postupy jednotek hasičů a složek IZS při zásahu u mimořádné události. Kromě základních složek integrovaného záchranného systému - hasičů, zdravotnické záchranné služby a Policie ČR - se cvičení zúčastnili i členové Vodní záchranné služby Nové Mlýny, oblastní Charita, Lodní doprava Břeclav a Povodí Moravy. Při záchraně osob z vodní plochy pomáhal i vrtulník Letecké služby Policie ČR s hasiči - leteckými záchranáři na palubě.

Image


Simulovaný požár podle připraveného scénáře vzplál na plně obsazené výletní lodi, která začala hořet po technické závadě v motorovém prostoru. Na palubě vypukla panika, z rozhoupaného plavidla lidé padali, nebo ve strachu sami skákali do vody. Osádka neovladatelného plavidla lidem rozdávala záchranné vesty a kruhy.

Úkolem zasahujících složek IZS byla záchrana osob z vody i z lodi, jejich evakuace na břeh, předlékařská pomoc zraněným a jejich předávání do péče zdravotníků, a samozřejmě také hašení hořící lodi. K soustředění, třídění a ošetřování zraněných byly na břehu vyčleněny zdravotnické stany. Z lodi hasiči zachránili 32 zraněných, z toho dva lidé podle scénáře utrpěli smrtelná zranění.

Image


Taktického cvičení se na hladině jezera a v areálu Yacht klubu v Pavlově na Břeclavsku celkem zúčastnilo 80 záchranářů ze složek IZS a 24 figurantů. Krajské operační a informační středisko HZS vyhlásilo 2. stupeň poplachu, k zásahu vyjelo 10 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, na místě byl zřízen štáb velitele zásahu.  por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31