main-bg.jpg

Hasiči vyprošťují zavaleného muže už více jak 34 hodin

EBEM0z-XsAAdaGd V sobotu 3.8. 2019 třicet minut po poledni zahájili hasiči složitý a namáhavý zásah. Ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku zasypala mladého muže suť v deset metrů hluboké studni. Na místě zasahují profesionální a dobrovolní hasiči včetně Záchranného útvaru HZS ČR ze Zbirohu a Báňské záchranné stanice z Libušína a Hodonína. Hodinu před nedělní půlnocí nejsou vyprošťovací práce stále dokončené.

Hasiči okamžitě zahájili záchranné práce uvnitř studny. Povolali na místo speciální techniku na stabilizaci objektů s hasiči-lezci, kteří jsou vyškoleni pro práci nad volnou hloubkou. Po průzkumu podzemních prostor zahájili stavbu výdřevy uvnitř studny, aby nedošlo k dalšímu zborcení.

Po několikahodinové práci na zabezpečení stavby přišel na řadu sací bagr Záchranného útvaru. Speciální stroj celou noc odsával suť. Velké kameny, které bagr nebyl schopen nasát museli hasiči dopravit na povrch z hloubky několika metrů pomocí kladkostroje. Každý uvolněny metr prostoru se pak musel stabilizovat výdřevou. Uvnitř studny o průměru 150 cm vznikla dřevěná konstrukce, která zmenšila prostor na rozměry přibližně 90x90cm.

V neděli se hasiči dostali do hloubky přes osm metrů pod povrchem. Statika studny byla však natolik narušená, že museli nad ránem přesušit všechny práce. Na místo povolali statika a Báňské záchranné stanice. Ráno se se všemi přítomnými dohodli na dalším postupu pro zajištění bezpečnosti všech zasahujících.

Báňská záchranná stanice začala ihned vylepšovat, podle jejich osvědčených postupů, konstrukci uvnitř studny. Stabilizace studny byla dokončena před půlnocí. Hasiči začali s odklízením zbývajících sutin na dně tak, aby se dostali do hloubky deseti metrů, kde by měl být muž pod sutinami zavalen.

V sobotu na záchraně muže pracovaly čtyři desítky osob. V neděli pokračovalo dalších více jak třicet osob. Hasiči ve vysokém nasazení pracují na místě již více jak 34 hodin.

 

Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31