main-bg.jpg

Hasiči vyjížděli k vyvráceným stromům i uvízlým autobusům

V souvislosti s hustým sněžením hasiči v Jihomoravském kraji od úterního poledne do středečního odpoledne vyjížděli k 41 zásahům.

Nejvíc zásahů měli v Brně a v okrese Brno-venkov, jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovaly také v dalších okresech kraje. Hasiči především odstraňovali vyvrácené stromy a zasahovali při odstraňování následků dopravních nehod. V řadě míst na silnicích uvolňovali uvízlé autobusy a kamiony. Při tání sněhu dnes dopoledne na třech místech se střech odstraňovali sněhové převisy, ohrožující chodce. Celkem do terénu vyjelo téměř 70 profesionálních i dobrovolných hasičů.

Stromy vyvrácené na vozovku hasiči odstraňovali nejvíc v Brně, na Brněnsku a Blanensku. Podle dostupných informací zřícené stromy nezpůsobily větší škody. Strom na dům se zřítil například v Jílkově ulici v Brně-Židenicích, zaparkované osobní auto poškodil vyvrácený strom ve Křivé ulici v Brně-Králově Poli. Dráty el. vedení poškodil strom v Bílovicích nad Svitavou, troleje MHD dnes dopoledne strhl strom v Drobného ulici v Brně.

Zřejmě nejsložitější zásah hasiči měli v areálu dětského diagnostického ústavu v ulici Hlinky v Brně, kde se na dvoupatrový pavilon zřítil téměř 25 metrů vysoký strom. Mohutný strom Břestovec východní se kmenem o průměru jednoho metru spadl na boční zeď a střechu pavilonu, a silná větev při tom prorazila okno ve druhém patře a pronikla do ubytovací části, v níž bylo sedm dívek ve věku 12 do 15 let. Větev naštěstí nikoho nezranila. Protože na nádvoří ústavu nebylo možné nasadit výškovou techniku, hasiči mohutný strom museli rozřezávat po částech. Kromě zříceného stromu museli pokácet i sousední strom a při zásahu s motorovými pilami, který trval celé dopoledne, používali lezeckou lanovou techniku i hydraulické podpěrné tyče.

Image


V řadě míst hasiči uvolňovali komunikace od uvízlých vozidel. Autobusy sjeté do příkopu nebo zapadené v závějích vyprostili v Kozlanech na Vyškovsku, v Pozořicích a u obce Lomnička na Brněnsku. U kamionů překážejících dopravě zasahovali v téměř deseti případech. Na silnici u Archlebova na Hodonínsku vyjížděli k nehodě převráceného slovenského kamionu naloženého moukou, další kamiony vyprošťovali v Mikulově a v Lidické ulici v Břeclavi, ve Zbraslavi a u Ostrova u Macochy na Blanensku. V Brně-Žebětíně vyprostili uvízlou cisternu převážející benzín.

Při dopoledním tání sněhu hasiči dnes na Národní třídě v Hodoníně, v Klajdovské ulici v Brně-Líšni a v Masarykově ulici Rajhradě u Brna se střech domů pomocí výškové techniky a teleskopických tyčí odstraňovali sněhové převisy, ohrožujících chodce.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31