main-bg.jpg

Hasiči vyjížděli k výbuchu hořlavých par

K výbuchu hořlavých par v tlakové nádobě dnes hasiči vyjížděli do firemního areálu v Moravanech na Brněnsku.

Výbuch v areálu v Modřické ulici v Moravanech, při kterém byli zraněni tři lidé, byl na tísňovou linku hasičů ohlášen v 9.42 hodin. Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů ze stanic v Točné a Lidické ulici v Brně. Při příjezdu první jednotky byli všichni zranění v péči zdravotníků a hasiči pomáhali zdravotníkům při jejich ošetřování.

Z průzkumu vyplynulo, že výbuch nastal v tlakové nádobě o obsahu 25 krychlových metrů, která slouží jako zásobník vody pro zdejší stabilní hasící zařízení. Při údržbě a čistění vnitřku tlakové nádoby pracovníci zřejmě používali aceton a výpary této vysoce hořlavé látky vybuchly.

Protože uvnitř tlakové nádoby hořely a žhnuly zbytky textilií používaných k čistění zařízení, hasiči je pomocí háku hrdlem nádoby vytáhli ven a jedním vysokotlakým proudem vody uhasili. Při měření koncentrací výbušných látek a dalších škodlivin v ovzduší se nepodařilo zjistit zbytky koncentrací acetonových par, monitoring prokázal zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého. Hasiči proto místnost i tlakovou nádobu pomocí přetlakové ventilace i dalšího ventilátoru odvětrávali na bezpečnou mez. Vyšetřovatel HZS JmK po prozkoumání objektu konstatoval, že výbuch hořlavých par nezpůsobil žádnou věcnou škodu. Krátce po 11. hodině hasiči ukončili zásah a odjeli na základny.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31