main-bg.jpg

Hasiči varují před požáry trávy

Hasiči na jižní Moravě před nadcházejícím slunečným a teplým víkendem varují před požáry trávy a dalších porostů. 

požár trávy v Židlochovicích 13.3.2012

Od začátku března v Jihomoravském kraji vyjížděli už k téměř 90 požárům trávy, polních porostů, a stromů i okrasných keřů. Jejich nejčastější příčinou byla nedbalost lidí při spalování zbytků suché trávy, listí a dalších odpadů při předjarní přípravě zahrádek, kdy lidé neuhlídali hořící ohniště a požár se ve větru rozšířil do okolí. Hasiči se stále setkávají i s případy porušování zákazu plošného vypalování travních porostů. V minulých dnech likvidovali také požáry po neopatrném pálení klestí na lesních mýtinách. Požáry zatím způsobily jen minimální věcnou škodu. Každoročně ale si tyto požáry vyžádají zranění i úmrtí lidí, kteří před rychle se šířícími plameny nestihnou uniknout.

Oheň ve větrném a suchém počasí kromě zranění lidí může zasáhnout také les, zahradní chatku nebo bytovou zástavbu. Požáry travnatých ploch mají kromě rizika zranění lidí a ztrát na majetku také ekologické dopady při úhynu živočichů.

Plošné vypalování porostů zákon o požární ochraně nedovoluje a porušení tohoto zákazu trestá u fyzických osob pokutami až do 25 tisíc korun, u právnických osob pak postihem až do 500 tisíc korun. Přestože pálení shrabané trávy, listí či klestu z prořezávky stromů v zahradách a sadech zákon výslovně nezakazuje, i na tuto činnost platí určitá pravidla a omezení. Pokud majitelé zahrad svou nedbalostí při pálení odpadu způsobí požár, hrozí jim také bloková pokuta nebo i postih ve správním řízení.

Podnikajícím fyzickým a právnickým osobám zákon ukládá povinnost plánované pálení klestu po lesní těžbě a většího množství odpadu předem ohlásit hasičům a při pálení pak zajistit účinná protipožární opatření. I když majitelé zahrádek tuto povinnost nemají, spalování většího množství biologického odpadu hasičům mohou ohlásit také a zabránit tak případnému planému poplachu a zbytečnému výjezdu požárních jednotek. K hlášení hasičům mohou využít aplikaci „Pálení klestu“ na webových stránkách www.firebrno.cz.

V některých městech a obcích lze zbytky suché trávy a listí na zahrádkách spalovat jen v určitých dnech nebo hodinách, stanovených místními úřady. I v takových případech je však třeba oheň hlídat a bránit jeho rozšíření do okolí.

Ohniště ohraničené kameny by od okolního terénu měl vždy oddělovat nejméně jeden metr široký pás zeminy či jiného nehořlavého materiálu. V blízkosti ohniště je třeba nachystat jednoduché hasební prostředky - natáhnout zahradní hadici na kropení, nebo připravit konev vody, případně lopatu na udusání unikajících plamenů. Po skončení pálení odpadu je třeba ohniště důkladně uhasit a prolít vodou a tak předejít vznícení žhnoucích zbytků při poryvu větru. Ve větrném počasí by lidé oheň neměli rozdělávat vůbec. V každém případě je třeba ohniště během pálení hlídat a jakmile se oheň vymkne kontrole, požár neodkladně hlásit na tísňové linky 112 nebo 158.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31