main-bg.jpg

Hasiči v Zastávce mají novou hasičskou zbrojnici

Novou, moderní zbrojnici dnes dopoledne slavnostně otevřeli dobrovolní hasiči v Zastávce na Brněnsku.

Moderní objekt v hodnotě 15 milionů korun, na jehož stavbu téměř dvěma třetinami této částky přispěl stát a Jihomoravský kraj, nahradil dosavadní, zastaralou základnu jednotky dobrovolných hasičů, přestavěnou v roce 1959 z tehdy nevyužívané části místní sokolovny.

Na slavnostním otevření nové hasičské zbrojnice starosta a velitel zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Zastávce Zdeněk Milan uvítal představitele Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje v čele s náměstkem ředitele plk. Mgr. Slavomírem Bellem, starostu Zastávky RNDr. Petra Pospíšila a také delegaci družebního hasičského sboru z Berlína-Heineisdorfu.

Po projevu starosty RNDr. Petra Pospíšila nové zbrojnici požehnal páter Pavel Rostislav Novotný. Kněz, který je rovněž dlouholetým dobrovolným hasičem, požehnal také novému praporu zastáveckých hasičů.  

Z moderní třípodlažní zbrojnice, která od roku 2008 vyrostla na pozemku vedle sokolovny, bude k zásahům vyjíždět zdejší jednotka SDH. Ta je jako jediná na Brněnsku zařazena do kategorie jednotek požární ochrany II/2, což znamená, že zastávečtí hasiči jsou poloprofesionální jednotkou pracující v režimu stálé pohotovosti s výjezdem do pěti minut od vyhlášení poplachu. V denních hodinách tuto pohotovost zajišťují členové jednotky, kteří pracují v obci. V noci od 19 do 6 hodin drží hasiči pohotovost přímo ve zbrojnici a ve službě je velitel družstva, řidič - strojník a dva hasiči.

Dobrovolní hasiči ze Zastávky v minulých letech ročně v průměru vyjížděli k 70 zásahům. Loni měli 86 výjezdů k zásahům u požárů, dopravních nehod a také k zásahům technické pomoci. Zásahová jednotka má 18 členů a mezi hasiči je také jedna žena.

Vozový park jednotky nyní tvoří cisternové vozidlo CAS 25 K na podvozku Tatra 815, dopravní automobil Iveco Daily, velitelský automobil Škoda Felicia a nákladní automobil Tatra 138 s přívěsem pro převoz havarovaných vozidel a s přívěsným žebříkem ZD 12.

Kromě moderního a velkoryse řešeného zázemí pro zásahovou jednotku bude nová zbrojnice sloužit také dalším aktivitám zdejšího Sboru dobrovolných hasičů, který v Zastávce existuje nepřetržitě od roku 1880, a má nyní 57 členů a desítky příznivců. Sbor se zaměřuje především na práci s mládeží a řadu dalších aktivit v obci.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31