main-bg.jpg

Hasiči v poslední chvíli zachránili muže na skále

K záchraně dvou mužů z hloubky i výšky dnes hasiči vyjížděli v Brně. Mladému lezci na skále zachránili život v poslední chvíli. 

Krátce po 11. hodině dopoledne byli hasiči přivoláni do Husovy ulice v centru města k záchraně dělníka, který se při stavebních úpravách propadl do větrací šachty u hotelu International. Na místo vyjela jednotka ze stanice v Lidické ulici s družstvem hasičů – lezců s výcvikem a technikou k záchraně osob z výšek a hloubek. Při jejím příjezdu byl muž na dně šachty v hloubce zhruba pěti metrů v péči zdravotníků.

Protože nad zraněným dělníkem i zdravotníky byla nestabilní kovová konstrukce, kterou se muž do šachty propadl, hasiči nejdříve provizorně zajistili tuto konstrukci. Dělníka pak z šachty vytáhli na nosítkách pomocí hydraulické ruky technického automobilu a kladkostroje s lany. Nosítka s dělníkem při vytahování na laně jistil jeden z hasičů – lezců. Na povrchu hasiči zraněného muže opět předali zdravotníkům a pomohli ho naložit do sanitky.

 

Odpoledne hasiči – lezci v poslední chvíli zachránili život 23letému muži, který bez techniky a zajištění lezl na skálu v lomu Hády v Brně-Maloměřicích. Mladému muži se podařilo po skále vylézt až do výšky zhruba 40 metrů. Necelé dva až tři metry od vrcholu skály mu však došly síly a nemohl nahoru ani dolů. O nesnázích amatérského horolezce hasiče v 16.53 hodin uvědomili svědci jeho výstupu. K záchraně mladíka vyjeli hasiči – lezci ze stanice v Lidické ulici a hasiči ze stanice v Zaoralově ulici.

Ke skále se hasiči se zásahovými vozidly nemohli dostat, takže s lany a další technikou na místo doběhli pěšky. Po zhodnocení situace bylo zřejmé, že vyčerpaný mladík se z posledních sil drží malého skalního výběžku nad čtyřicetimetrovou hloubkou a o jeho životě budou rozhodovat minuty. Hasiči proto o kmen stromu nad skálou rychle ukotvili lano a jeden z lezců slanil k mladíkovi. V okamžiku, kdy se lezci podařilo mladíka připoutat na záchranný postroj k sobě, se uvolnil a spadl dolů kus skály, na kterém se mladík dosud držel. K vyčerpanému muži se po laně spustil další hasič – lezec a mladíka pak hasiči pomocí horolezecké techniky spustili dolů. Tam vyčerpaného amatérského horolezce zraněného padajícím kamením předali do péče zdravotníků.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31