main-bg.jpg

Hasiči v Moravském krasu zachraňovali zraněné speleology

2016-11-26 Záchrana osob z jeskyně Lopač2 V jeskyni Lopač, která není veřejně přístupná, byla na expedici dvanáctičlenná skupina speleologů. Při návratu na povrch se jeden ze členů expedice zřítil z kovového žebříku a při pádu strhnul dolů další tři osoby. Odhadovaná hloubka šachty je cca 30 metrů.

Krátce po poledni byl na krajské operační středisko nahlášen pád osob v jeskyni Lopač. Na místo události vyjížděly současně i posádky ZZS JMK, vrtulník Letecké záchranné služby a Policie ČR. Shodou okolností se v nedaleké obci Rudice právě v těchto dnech koná společný výcvik hasičů-lezců z HZS JMK ÚO Brno-město a Blansko a Speleologické záchranné služby České speleologické společnosti. Účastníci výcviku se speciálním vybavením byli tak na místě události velmi rychle.

První osobu se na povrch zasahujícím hasičům a členům Speleologické záchranné služby podařilo vytáhnout již za třicet minut od nahlášení události. Z hloubky tak byly pomocí lezecké techniky zachráněny tři ženy a jeden muž. Zraněného muže transportoval do nemocničního zařízení vrtulník Letecké záchranné služby. Dvě ženy odvezly k dalšímu ošetření sanitní vozy. Třetí žena zůstala na místě události.

Příslušníci požární stanice Blansko poskytovali na místě jednomu z rodinných příslušníků zachraňovaných osob posttraumatickou intervenční péči. Po úklidu speciálního lezeckého vybavení provedli speleologové ještě kontrolu celého prostoru jeskyně a vstup do ní opět uzavřeli.

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30