main-bg.jpg

Hasiči ukončili likvidaci požáru haly v Lulči

Hasiči dnes večer ukončili likvidaci rozsáhlého požáru haly v průmyslovém areálu v Lulči na Vyškovsku. 

S požárem bojovali od pátečního dopoledne, při hašení se postupně vystřídalo 21 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů ze tří okresů. Kvůli rozsahu požáru, který zasáhl celou halu o rozměrech 80 krát 20 metrů, byl vyhlášen druhý a poté i třetí stupeň požárního poplachu. Ještě před příjezdem se na místě zranil jeden z místních pracovníků a zdravotníci ho s popáleninami převezli do nemocnice. Hasiči zásah rozdělili na dva úseky a proti plamenům nasadili deset vodních proudů, oheň likvidovali také pomocí výškové techniky. V počáteční fázi zásahu bránili rozšíření ohně na sousední přístřešek, ve kterém bylo uskladněno přes devět tisíc litrů nafty, a také na auta zaparkovaná u haly. Na místě byl zřízen štáb velitele zásahu, v sousedství požářiště pracovalo také mobilní operační středisko.

Při hašení se hasiči potýkali se zledovatělým terénem i nedostatkem vody v areálu. K doplňování vody v cisternách museli postupně zřídit čtyři čerpací stanoviště a vodu dovážet od zdrojů v Lulči a Drnovicích. Krátce po vypuknutí požáru se žárem zřítila štítová zeď a kovová střecha haly, pod kterou hořely hromady dřeva, dřevěných briket a také uskladněných parket a dalších podlahových krytin. Požár se podařilo dostat pod kontrolu v pátek 15 minut po poledni. V hašení prohořívajících a žhnoucích hromad dřeva a dalšího materiálu hasiči pokračovali až do nočních hodin i během soboty.

Protože hašení hořícího dřeva pod zborcenou střechou objektu bylo málo účinné, majitelé objektu dnes dopoledne zajistili firmu s těžkou technikou k rozebrání konstrukce a odstranění střechy. Odpoledne tak hasiči mohli vodními proudy dohasit zbývající žhnoucí ohniska v hromadách zbytku ze 40 tun uskladněných dřevěných briket. Likvidaci požáru ukončili v 19.19 hodin.  

Na požářišti dnes také pracovali vyšetřovatelé HZS JmK, kteří pomocí výškové techniky dokumentovali jednotlivé části zničené haly. Ve zjišťování příčin požáru, který zdejším třem firmám podle předběžného odhadu způsobil celkovou škodu 19 milionů korun, budou vyšetřovatelé hasičů ve spolupráci s policejními experty pokračovat i v příštích dnech.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31