main-bg.jpg

Hasiči uctili památku kolegů

Dnes po 20. hodině uplynulo sedm let od chvíle, kdy při zásahu k likvidaci požáru herny a kasína v Nádražní ulici v Brně zahynuli dva hasiči - kapitán David Kožuský a poručík Jaroslav Gargula. Památku svých kolegů si brněnští hasiči připomněli pietním aktem u vchodu do vyhořelé budovy.

Dvaatřicetiletý David Kožuský a devětadvacetiletý Jaroslav Gargula zemřeli při záchraně života krupiéra kasína během ničivého požáru objektu. Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen 8. ledna 2002 ve 20.17 hodin a při jeho likvidaci zasahovalo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

V době vzniku požáru byli uvnitř objektu dva krupiéři. Jeden z nich před žárem a kouřem s toxickými zplodinami hoření unikl na římsu okna v prvním patře budovy, odkud ho pomocí nastavovacího žebříku zachránili hasiči. Protože druhý krupiér zůstal uvnitř, kapitán David Kožuský jako velitel zásahu a poručík Jaroslav Gargula jako člen jeho družstva ihned zahájili průzkum objektu. Přes minimální a později nulovou viditelnost v silně zakouřeném prostoru se oběma hasičům krupiéra podařilo najít. Ve chvíli, kdy kpt. Kožuský vysílačkou požádal další zasahující hasiče o vodící lano a pomoc při vyproštění krupiéra, nastal uvnitř výbuch a nenadálé celkové vzplanutí nahromaděných hořlavých zplodin hoření. Oba hasiči i pohřešovaný krupiér zemřeli.

Vyšetřování příčin vzniku požáru prokázalo porušení zákona o požární ochraně třetí osobou, které mělo přímou či nepřímou souvislost s úmrtím obou hasičů. Dvoukřídlové dveře z kasína na galerii, které měly sloužit jako úniková cesta, byly zabedněny dřevotřískovými deskami. Prostor další únikové cesty na schodišti byl zastavěn deskami herních stolů, dveře na této únikové cestě byly zamčené a bez klíče, který by umožnil jejich otevření. Uskladněnými herními deskami byl navíc zastavěn vnitřní nástěnný hydrant. Požár s největší pravděpodobností způsobily nevyhovující rozvody osvětlovacích těles v podhledech stropu. Všechny zjištěné skutečnosti experti HZS Jihomoravského kraje předali orgánům činným v trestním řízení. Ty však neshledaly žádné zavinění konkrétní osoby a vyšetřování případu opakovaně odložily. S majitelem budovy a také s provozovatelem herny a kasína HZS JmK podle zákona o požární ochraně zahájil správní řízení, jehož výsledkem bylo udělení pokuty oběma subjektům.Nadporučík David Kožuský byl in memoriam povýšen do hodnosti kapitána a nadstrážmistr Jaroslav Gargula do hodnosti poručíka. Oba hasiči byli také in memoriam vyznamenáni medailí HZS ČR Za statečnost a Cenou Jihomoravského kraje. K uctění památky svých kolegů brněnští hasiči pořádají i Memoriál Davida Kožuského a Jaroslava Garguly Brněnský záchranář.           

Památku obou kolegů a kamarádů si brněnští hasiči dnes dopoledne připomněli také položením věnců u hrobů Davida Kožuského a Jaroslava Garguly na hřbitovech v Nebovidech a v Moutnici na Brněnsku.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31