main-bg.jpg

Hasiči trhavinou likvidovali led na Svratce

Sérií odstřelů ledu a ker dnes hasiči u Březiny na Tišnovsku uvolňovali průtok v řece Svratce, jejíž hladina v sobotu dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a ohrožovala obyvatele Tišnova. 

U řeky nedaleko jezu v Březině ráno začala pracovat skupina trhacích prací HZS ČR. Hasiči – specialisté s kvalifikací střelmistra se ve spolupráci s pracovníky Povodí Moravy odstřely souvislé ledové vrstvy na zamrzlé hladině řeky snažili uvolnit zhruba 1,5 kilometru dlouhou bariéru ledových ker, která od okraje Březiny sahala až po lokalitu Červený mlýn v Tišnově. Led na zamrzlé řece pomocí těžké techniky rozbíjeli také pracovníci Povodí Moravy.

První, zkušební odstřel ledu hasiči odpálili po 9. hodině pomocí osmi náloží se čtyřmi kilogramy trhaviny semtex. Při druhém odstřelu po 11. hodině se už pomocí 42 náloží s téměř 30 kilogramy trhaviny austrogel podařilo odstranit led z několika desítek metrů toku. Střelmistři se pak přesunuli do míst, kde se mohutná vrstva uvolněných ledových ker zastavila o zamrzlou hladinu řeky. Ke třetímu odstřelu v délce zhruba 40 metrů použili 15 náloží s téměř 10 kilogramy trhaviny austrogel. Po odstřelu se souvislá bariéra ledových ker z Tišnova po Březinu dala do pohybu a ve městě se začala hladina Svratky snižovat. Masu ledu ale po 300 metrech znovu zastavila zamrzlá hladina u Březiny.

Střelmistři HZS ČR proto po 17. hodině odpálili čtvrtý, dnes největší odstřel ledu. K narušení zamrzlé hladiny řeky v délce cca 60 metrů použili 30 náloží s více než 22 kilogramy trhaviny austrogel. Mohutný odstřel souvislou vrstvu ledu na hladině výrazně narušil, ale k obnovení průtoku a odplavení nahromaděných ker nestačil. Dnešní odstřely byly proto ukončeny a budou pokračovat v pondělí dopoledne.

Dnešních odstřelů se společně se starosty Tišnova a okolních obcí zúčastnil také jihomoravský hejtman Michal Hašek. Do zásahu společně se střelmistry skupiny trhacích prací HZS ČR bylo dnes nasazeno 25 hasičů ze tří jednotek HZS JmK. Pro operativní koordinaci nasazení techniky a lidí bylo v sobotu i dnes na Tišnovsku zprovozněno mobilní operační středisko HZS JmK. Při odstřelech se vystřídali hasiči – střelmistři z Jihomoravského a Olomouckého kraje a také ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Dva střelmistři z Hlučína se odpoledne vrtulníkem Policie ČR přesunuli k dalšímu zásahu k odstřelu ledových ker v Libereckém kraji.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2018 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31