main-bg.jpg

Hasiči – střelmistři odstřelili hráz v Kvasicích

Hasiči - střelmistři z HZS Jihomoravského kraje dnes v Kvasicích na Kroměřížsku ve Zlínském kraji odstřelili část hráze zdejšího potoka.

O odstřel hráze, která zadržovala vodu nebezpečně ohrožující obyvatele obce, požádal hasiče starosta Kvasic. Do obce na palubě policejního vrtulníku Bell 412 dnes v 9.20 hodin odletěli vedoucí trhacích prací Hasičského záchranného sboru ČR plk. Ing. Martin Červenka a střelmistři mjr. Ing. Jan Bíla a nprap. Milan Ňorek. K odstřelu hráze z kamení a zeminy měli kromě trhaviny připraven i zemní vrták a další techniku. Po průzkumu terénu k uvolnění zhruba dva metry vysoké hráze střelmistři navrtali pět vrtů, do nichž umístili nálože o celkové hmotnosti 7,5 kilogramu plastické průmyslové trhaviny Austrogel.

Image


Přípravu náloží do vrtů střelmistři ukončili v 11.30 hodin. V okolí odstřelu vytyčili bezpečnostní okruh, který policisté uzavřeli. Vlastní odstřel se uskutečnil krátce před 12. hodinou. Provizorní, zhruba třičtvrtě metru širokou průrvu v hrázi, kterou zdejší hasiči a dobrovolníci prokopávali celou noc, střelmistři HZS ČR pomocí trhaviny rozšířili na 2,5 metru. Odstřel tak umožnil rychlý odvod vody z obří laguny, která hrozila zatopením řady domů v obci.V Jihomoravském kraji dnes hasiči pokračovali v ochraně domů v ulicích Baráky a Slovácká v Rohatci na Hodonínsku před vodou z řeky Moravy, která vystoupala z koryta, zaplavila okolní louky a před polednem dosahovala k nejníže položeným domům v obci. V obci postupně zasahovaly čtyři jednotky hasičů - profesionální z Hodonína a dobrovolné jednotky z Rohatce, Dubňan a Ratíškovic. Hasiči utěsňovali a doplňovali provizorní hráze z pytlů s pískem, odčerpávali vodu z průsaků a  monitorovali situaci v okolí.

V okrese Hodonín hasiči také průběžně sledovali stav vody a hráze řeky Moravy u lokality Nesyt na hranici se Slovenskem. Zhruba 600 metrů nezpevněné  přelivové hráze hasiči od pondělního večera proti vymletí náporem vody zabezpečili vrstvou geotextílie, zatížené dvěma tisíci pytli s pískem a upevněné i kovovými skobami. Hasiči v okrese monitorovali také situaci v okolí řeky Moravy a dalších toků ve Strážnici, ve Veselí nad Moravou a Vnorovech.

V Kyjově dnes hasiči z koryta říčky Kyjovky odstraňovali nános naplavených dřevin. Ze sklepů v Mlýnské ulici v Kyjově - Nětčicích a mateřské školy v Nádražní ulici v Kyjově odčerpávali vodu.

Na Břeclavsku hasiči po celý den pozorně sledovali stav u mostu přes řeku Kyjovsku v Lanžhotě, kde v úterý večer jednotky SDH ze Staré Břeclavi a Lanžhota instalovali soustavu několika protipovodňových bariér naplněných vodou. Díky bariérám se podařilo zvýšený průtok vody, která se přelévala přes most, usměrňovat do polí mimo obytnou část obce. Čeští a slovenští hasiči v Lanžhotě společně odstraňovali kmeny a další naplaveniny ohrožující most přes řeku Moravu. V obci Jevišovka zdejší jednotka dobrovolných hasičů odpoledne čistila místní kanalizaci, do níž prosakovala voda z rozbouřené řeky Kyjovky. K čerpání vody ze zatopených sklepů hasiči v okrese vyjížděli do Horních Bojanovic a do Slovácké ulice ve Tvrdonicích.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30