main-bg.jpg

Hasiči stavěli norné stěny na Svitavě

K úniku ropných látek do řeky Svitavy dnes hasiči vyjížděli do Letovic na Blanensku. U řeky zasahovaly tři jednotky hasičů. 

Na hladině řeky v Letovicích se ráno objevil zhruba 400 – 500 metrů nesouvislý pás mastných skvrn zřejmě z ropných látek. Při likvidaci havárie zasahovali profesionální hasiči ze stanic v Boskovicích a v Blansku a dobrovolní hasiči z Letovic. Na místo vyjela i jednotka ze stanice v Lidické ulici v Brně s technikou a zařízením k likvidaci ropných havárií, ta ale zůstala v záloze a nezasahovala. O události hasiči informovali pracovníky Povodí Moravy, odboru životního prostředí Městského úřadu v Boskovicích, České inspekce životního prostředí a Moravského rybářského svazu.

Při příjezdu hasičů byl na hladině řeky, která má ve městě členité koryto široké zhruba 8 metrů, nesouvislý tenký mastný film. Pro zachycení unikajících nebezpečných látek hasiči hladinu řeky přehradili třemi nornými stěnami. Skvrny na hladině likvidovali pomocí sorbentu, který postupně z vody sbírali do nádob k ekologické likvidaci. Při průzkumu v okolí zjistili, že nebezpečné látky do řeky unikly z místní kanalizace. Ústí kanalizačního přepadu do řeky hasiči rovněž přehradili sorpčními zábranami. Po konkrétním viníkovi havárie pátrají policisté a ekologové. Chemici z laboratoře HZS JmK v Tišnově ze znečistěné řeky odebrali vzorky vody.  

Protože další přitékání ropných látek do řeky z kanalizace ještě během dopoledne zcela ustalo a hasiči větší část skvrn z hladiny pomocí sorbentu zlikvidovali, profesionální jednotky krátce před polednem přerušily zásah. Ke střežení řeky i norných stěn a k likvidaci zbývajících nečistot z hladiny na místě zůstala místní jednotka dobrovolných hasičů. Při zásahu zatím nebyl zaznamenán žádný úhyn ryb. 

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30