main-bg.jpg

Hasiči – sportovci přivezli sedm medailí

Ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Ing. Jiří Pelikán dnes v Brně poděkoval hasičům – sportovcům za vzornou reprezentaci na Světových hrách policistů a hasičů v New Yorku.

Hry se uskutečnily ve dnech 26. srpna až 5. září za účasti 16 tisíc policistů a hasičů z celého světa. V oficiální dvacetičlenné reprezentaci HZS ČR byli tři jihomoravští profesionální hasiči – Stanislav Kalvoda, Radek Málek a Radim Vacula ze stanice Lidická brněnského územního odboru HZS JmK. Her se dále zúčastnil také Ing. Josef Nečas z územního odboru HZS JmK v Blansku. V silné mezinárodní konkurenci jihomoravští hasiči vybojovali sedm medailí a další přední umístění. Z toho čtyři medaile přivezl Brňan Stanislav Kalvoda a stal se nejúspěšnějším účastníkem české reprezentace.

Image

O zážitky z her, jejichž program ovlivnil hurikán Irene a evakuace města, se dnes hasiči podělili s novináři. Stanislav Kalvoda, který bodoval v atletických soutěžích, si pochvaloval, že mohl závodit na stadionu, jenž byl před měsícem dějištěm Diamantové ligy za účasti sprintera Bolta. Stříbrnou medaili ze štafety 4 x 400 metrů vybojoval ve smíšeném česko – polském týmu. „Měl jsem půjčený dýchací přístroj od Američanů, masku jsem si musel přidržovat rukou a byl jsem rád, že to mám za sebou,“ dodal Radim Vacula, který absolvoval běh do schodů 37 patra mrakodrapu v komplexu Světového obchodního centra. Závod běželi hasiči v plné zásahové výstroji a výzbroji včetně dýchacích přístrojů a původní trať do 49. patra pořadatelé vzhledem k obrovské náročnosti klání zkrátili o 12 pater.

Čeští hasiči byli ubytováni na dohled Time Square a při evakuaci části metropole zažili i pohledy na prázdné ulice bez aut a chodců. Hry se uskutečnily v předvečer 10. výročí útoku na světové obchodní centrum. Události před 10 lety v dějišti her i ve městě připomínaly bannery, poutače i pamětní tabule. Někteří američtí hasiči měli vytetovanou číslici 343 (počet jejich kolegů, kteří před 10 lety zahynuli v troskách „dvojčat“).

„Měly to být největší a nejvelkolepější hry policistů a hasičů v historii. Američané si při jejich organizaci ukrojili větší sousto než stačili zvládnout. Soutěže ale proběhly na slušné úrovni,“ řekl S. Kalvoda.

 

Světové hry policistů a hasičů 2011 – New York

 

Tým vybraných českých hasičů – sportovců účastnil prestižní mezinárodní soutěže oficiálně pojmenované Světové hry policistů a hasičů. Tyto hry se konají jednou za dva roky střídavě se Světovými hrami hasičů. Letos se uskutečnily v New Yorku symbolicky v předvečer 10. výročí útoku na Světové obchodní centrum (11. září 2001), příští hry budou v roce 2013 v Belfastu.

Program Světových her policistů a hasičů v New Yorku ovlivnily hurikán Irene a evakuace města. Na hrách, které jsou obdobou letní olympiády, sportovci z celého světa soupeřili v desítkách disciplin, jimž dominovala ryze hasičská Ultimate Firefighter, tedy modifikace u nás známé soutěže TFA. (železný hasič). Umístění jednotlivců i týmů v této „královské“ disciplíně je považováno za neobyčejný úspěch. Kvůli hurikánu ale byla zrušena soutěž týmů, v níž měla česká reprezentace obhajovat prvenství a třetí místo z loňských světových her v korejském Daegu. V kategorii jednotlivců senior B (borci ve věku od 35 do 40 let) náš reprezentant Ing. Josef Nečas z územního odboru HZS Blansko získal bronzovou medaili. Reprezentanti HZS Jihomoravského kraje se dokázali prosadit i v ostatních, atletických a silových disciplínách. Stanislav Kalvoda se ziskem čtyř medailí stal nejúspěšnějším hasičem reprezentace HZS ČR. Jihomoravané se neztratili také ve fyzicky mimořádně náročném běhu do schodů do 37. patra jedné z budov komplexu Světového obchodního centra (WTC) na Manhattanu. Běh hasiči absolvovali v plné zásahové výstroji a výzbroji včetně dýchacích přístrojů. V klání, při němž závodníci sahali až na dno sil, vybojoval Radim Vacula v silné konkurenci 7. místo v kategorii senior A (30 až 35 let).

V oficiální reprezentaci HZS ČR byli tři jihomoravští profesionální hasiči: Stanislav Kalvoda, Radek Málek a Radim Vacula z brněnského územního odboru HZS JmK, stanice Lidická, her se dále zúčastnil také Ing. Josef Nečas z ÚO Blansko.

Výsledky hasičů z HZS Jihomoravského kraje:

 

Stanislav Kalvoda, 35 let, hasič z povolání 4 roky, příslušník HZS JmK, územní odbor Brno, stanice Lidická, bývalý desetibojař, získal:

- 1 zlatou medaili v běhu na 110 m překážek

- 3 stříbrné medaile (běh na 400 m překážek, skok o tyči a štafeta 400 x 400 metrů)

- páté místo v hodu oštěpem.

(Závod v desetiboji, na který byl přihlášen, pořadatelé kvůli evakuaci města zrušili).

 

Radek Málek, 42 let, hasič z povolání 19 let, příslušník HZS JmK, ÚO Brno, stanice Lidická, provozuje vysokohorskou turistiku, cyklistiku, od 14 let se věnuje kulturistice (vicemistr ČR a mistr a vicemistr Evropy v kategorii od 40 do 50 let). V New Yorku získaL:

- stříbrnou medaili za Bench - press

- bronzovou medaili v páce.

(Soutěž v kulturistice pořadatelé kvůli hurikánu zrušili, silový dvojboj, na který byl rovněž přihlášen, se uskutečnil až po jeho odletu z New Yorku).

 

Ing. Josef Nečas, 35 let, hasič z povolání 12 let, příslušník HZS JmK, ÚO Blansko, dlouholetý úspěšný reprezentant okresu Blansko a JM kraje v soutěžích v požárním sportu, aktivnímu sportování se věnuje při výkonu funkce ředitele ÚO HZS Blansko. Na Světových hrách v New Yorku získal:

- bronzovou medaili v kategorii jednotlivců senior B (35 – 40 let) v závodě Ultimate Firefighter, (železný hasič).

 

Radim Vacula, 30 let, hasič z povolání 8 let, příslušník HZS JmK, ÚO Brno, stanice Lidická, mezi sportovními disciplinami se aktivně věnuje zejména nejnáročnější disciplině T.F.A. (železný hasič), v níž dosáhl řady předních umístění. V New Yorku vybojoval:

- 18. místo v kategorii senior A (30 – 35 let) v závodě Ultimate Firefighter, (železný hasič)

7. místo v běhu do schodů do 37 patra mrakodrapu WTC na Manhattanu.

 

 

Účastníci Světových her policistů a hasičů děkují HZS Jihomoravského kraje za vyslání do New Yorku a zejména za finanční podporu, a Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra za finanční podporu.

 

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30