main-bg.jpg

Hasiči se starají také o stovky sirén

ViewBanner.png Každou první středu v měsíci v poledne se v celé republice rozezní sirény. Zkouška sirén prověřuje funkčnost celého systému, o který se starají hasiči.

Zajištění akceschopnosti a provozu koncových prvků varování a vyrozumění, tj. elektrických rotačních sirén, elektronických sirén a místních obecních rozhlasů, mají na starosti pracovníci oddělení komunikačních systémů Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Pro varování a vyrozumění obyvatel obcí a měst o hrozícím nebezpečí je v Jihomoravském kraji celkem 847 těchto prvků. Z toho je 661 klasických rotačních sirén, 59 elektronických sirén, kterým se také říká „mluvící“, protože zvukový signál umí doplnit o textovou informaci, a také 127 obecních rozhlasů, které mají obdobnou funkci. A protože plných 527 sirén je v majetku HZS JmK (zbývající sirény vlastní obce a Jaderná elektrárna v Dukovanech), mají hasiči – spojaři plné ruce práce.    

Kromě pravidelných testů sirén odpovídají zejména za plánování, provádění a zpětnou kontrolu odvedených servisů, revizí a oprav koncových prvků varování. K tomu jsou vybaveni programem Duplex, který jim umožňuje nepřetržitý čtyřiadvacetihodinový dohled nad čtvrtinou koncových prvků, které jsou vybaveny obousměrným přijímačem dat. V tomto programu jsou schopni na dálku diagnostikovat i takové detaily, jako jsou např. otevřená dvířka od ovládací skříně sirény, napájení ze sítě, či baterie, teplotu okolí, aktuální napětí na dobíjené baterii, aktuální stav přijímače a sirény, zda-li jsou v klidu nebo zrovna pracují – houkají. To houkání je na místě, protože sirény kromě funkce varování a vyrozumění o nebezpečí hrozícím obyvatelům regionu slouží také k vyhlašování poplachu jednotkám sborů dobrovolných hasičů.

Spolu s odpovědností za bezvadný chod sirén a dalších koncových prvků mají hasiči - spojaři na starost také správu a programování pagerů, kterými je stále vybavena podstatná část dobrovolných hasičů a starostů obcí.

Se starosty obcí jsou také v neustálém kontaktu kvůli vyřizování žádostí o vybudování nových koncových prvků či jejich přemístění na jiné vhodnější lokality. Nebo jen kvůli informování, že některý koncový prvek nebyl při poslední celostátní zkoušce sirén aktivní.

Další neméně důležitou činností pracovníků na úseku komunikačních systémů je správa dat, kterou zajišťují pomocí programů Spark, Centrum a JPO. Např. program JPO využívají operační technici a důstojníci na svých pracovištích k aktivaci jednotek sboru dobrovolných hasičů při vyhlášení požárního poplachu. Tuto databázi je tudíž nutné neustále udržovat v chodu a hlavně aktuální. Jinou velkou oblastí, kterou zabezpečuje oddělení komunikačních systémů, je spojová služba. Její hlavní náplní je, aby se člověk v nouzi vždy spolehlivě dovolal na krajské operační středisko. A aby se toto středisko mohlo okamžitě spojit s výjezdovými jednotkami, případně i s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a zajistit odpovídající pomoc. To jsou ale natolik široké a důležité oblasti činnosti hasičů – spojařů, že si je podrobněji přiblížíme v některé příští části našeho seriálu.

 

 por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31