main-bg.jpg

Hasiči se prakticky seznámili s riziky spojenými s přepravou a použitím průmyslových trhavin

foto_5 V srpnu prošli hasiči z Vyškovska školením společnosti AUSTIN POWDER SERVICE CZ, s.r.o. Požární stanice Vyškov a Bučovice totiž zajišťují prvotní zásah v areálu firmy, která se specializuje na manipulaci s průmyslovými trhavinami. 

Oborem činnosti firmy je mj. také rozpojování hornin pomocí trhavin. K tomuto účelu skladuje a přepravuje potřebné komponenty. Veškerá doprava je realizována v režimu ADR (přeprava nebezpečných látek). To vše, v případě mimořádné události, ovlivňuje taktiku zásahu a klade specifické nároky na zasahující hasiče.

Trhací práce provádí firma kromě standardního postupu také pomocí tzv. „nabíjecího“ vozidla. To znamená zásadní změnu systému přepravy a zvýšení bezpečnosti. Tímto vozidlem jsou přepravovány základní suroviny k výrobě průmyslové trhaviny v oddělených prostorách nástavby vozidla. Na místě trhacích prací pak obsluha vozidla napustí jednotlivé složky trhaviny namíchané v přesném poměru do připraveného vrtu. Trhavina se tak vyrábí až uvnitř vrtu a následně se iniciuje. Jde tedy o mnohem bezpečnější způsob přepravy.

Hasiči se v rámci školení dozvěděli o možných následcích reálných mimořádných událostí, které se staly ve světě, a byly spojeny s přepravou trhavin a surovin, ze kterých se vyrábí. Následovala praktická podrobná ukázka „nabíjecího“ vozidla. Poté se příslušníci přesunuli na prohlídku skladů rozbušek a průmyslových trhavin, kde se se seznámili s jejich nebezpečnými vlastnostmi a pravděpodobným chováním při požáru atp. Pracovníci firmy popsali doporučený taktický postup v případě zásahu hasičů s výskytem průmyslových trhavin nebo rozbušek, aby se minimalizovaly následky události.

Absolvované školení by mělo pokračovat obdobnou spoluprací v podobě školení dalších příslušníků i na jiných postech (např. operační a informační středisko).

Kompletní zpráva ke stažení:

Prislusnici_HZS_JmK_UO_Vyskov_se_prakticky_seznamili_s.docx Prislusnici_HZS_JmK_UO_Vyskov_se_prakticky_seznamili_s.docx (16,95 KB)

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 TOOB-16 (Kurzy)
22. 03. 2019, 00:08 - 23. 03. 2019, 18:00
23 24
25 26 27 28 29 30 31