main-bg.jpg

Hasiči se aktivně zapojili do cvičení Blackout JMK 2015

logo 26.3. 2015 – Cvičení Blackout JMK 2015 je v plném proudu. Aktivně se do něj zapojili také hasiči. Kromě činností, které vykonávají na úrovni krizových štábů, vyjížděli také do terénu. 

V případě dlouhodobého výpadku elektrické energie je velmi pravděpodobné, že by hasiči ve velkém rozsahu zasahovali např. u vyprošťování osob z výtahů, které nejsou opatřeny nouzovým záložním zdrojem. Takovou situaci si proto brněnští hasiči vyzkoušeli i během dnešního cvičení. Dopoledne vyjeli k simulované záchraně osob z výtahu v objektu Celního úřadu na Kolišti v Brně.

Dalším úkolem bylo zajistit informování občanů o vzniklé situaci. Z toho důvodu se hasiči podílejí na činnosti informačního stánku pro veřejnost v Brně na Malinovského náměstí. HZS JMK také trvale provozuje Portál krizového řízení pro Jihomoravský kraj KRIZPORT (www.krizport.cz), který při krizových situacích slouží jak k informování o vývoji situace, tak k podpoře činnosti orgánů krizového řízení řešících danou mimořádnou událost nebo krizovou situaci. V rámci cvičení je na KRIZPORTu postupně zveřejňována rozehra cvičení s cvičnými informacemi pro veřejnost i orgány krizového řízení.

Aktivita Hasičského záchranného sboru je ovšem během cvičení mnohem širší. Zasedá krizový štáb HZS JMK. Hasiči musí na štábní úrovni řešit záchranu osob z vlaků, výtahů atd. Musí se také vypořádat s možným nárůstem počtu požárů, který souvisí se zvýšeným používáním otevřeného ohně při vaření, svícení a topení. Je nutné vzít v úvahu i komplikace způsobené nemožností čerpat požární vodu z nefunkčních vodovodních hydrantů, zhoršenou průjezdností zejména ve městech, kde nefunguje dopravní signalizace nebo komplikace způsobené výpadkem digitální radiové sítě složek IZS. Sbor musí zajistit svůj chod, organizační a logistické zabezpečení klíčových funkcí a činností organizace. Své příslušníky také vysílá do krizových štábů, kde se podílejí na řešení krizové situace a mj. zabezpečují komunikaci mezi krizovými štáby v režimu, kdy nejsou funkční běžné komunikační a datové sítě.

Blackout_letak_A4.pdf Blackout_letak_A4.pdf (1,08 MB)

rady_pro_obcany_BLACKOUT_2.pdf rady_pro_obcany_BLACKOUT_2.pdf (115,64 KB)

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31