main-bg.jpg

Hasiči proti vodě přeskupují síly

Kvůli stoupající vodě z řeky Moravy dnes hasiči v Rohatci na Hodonínsku evakuovali obyvatele čtyř domů.

O evakuaci bylo rozhodnuto poté, co voda zatopila okolní louky i zahrady a vystoupala do těsné blízkosti domů. Dvanáct obyvatel domů v lokalitě ulic Baráky a Slovácká profesionální a dobrovolní hasiči přestěhovali do ubytovny v Rohatci. Nábytek a další věci evakuovaných lidí hasiči z ohrožených domů přestěhovali do místní tělocvičny. Z domů v ulici Baráky před vodou hasiči odstěhovali také čtyři slepice.

Místní dobrovolné hasiče z Rohatce a další jednotky z Hodonínska, které v obci monitorují situaci a zasahují už několik dnů, dnes vystřídali hasiči z Brněnska. Do Rohatce odpoledne dorazil 22členný odřad z Rosic a okolí na Brněnsku. Hasiči z pěti profesionálních a dobrovolných jednotek přijeli i s technikou včetně čerpadel pro uvolňování zatopených sklepů. V obci dnes pomohou při rozšiřování protipovodňových hrází z pytlů s pískem. K ochraně domů v nejvíce ohrožených ulicích Baráky a Slovácká hasiči dosud položili zhruba 100 metrů dlouhou hráz, tvořenou čtyřmi vrstvami ze dvou tisíc pytlů.

Čerstvé posily hasičů dnes zamířily také do Židlochovic a okolí na Brněnsku. Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z okresu Blansko v Židlochovicích a okolí vystřídalo zdejší hasiče, kteří celou uplynulou noc stavěli protipovodňovou hráz k ochraně obce Vojkovice před rozlévající se vodou z mlýnského náhonu u řeky Svratky. Jednotky z Blanenska byly nasazeny k čerpání vody ze zatopených sklepů, k monitoringu situace a rozšiřování či utěsňování provizorních hrází k ochraně města a okolních obcí před vodou ze Svratky a Litavy.

Brněnští profesionální hasiči už od středy pomáhají kolegům na Zlínsku s čerpací a další technikou. Po poruše velkokapacitního čerpadla nasazeného na likvidaci lagun v krajském městě dnes do Kunovic přesunuli hadicový automobil. Ten je vybaven čerpadlem s výkonem 3200 litrů vody za minutu a hadicemi na odvod čerpané vody až do vzdálenosti 1,5 kilometru.     

Do zaplavených Kunovic dnes s výkonnou čerpací technikou vyrazila také pětičlenná skupina jednotky dobrovolných hasičů ze Staré Břeclavi.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30