main-bg.jpg

Hasiči procvičovali stabilizaci narušených konstrukcí

IMG_1863 Tým vybraných jihomoravských hasičů se specializací na záchranu zavalených osob a stabilizaci staticky narušených konstrukcí minulý týden trénoval v Dubňanech na Hodonínsku. V areálu objektu, který se stal loňské září osudným pro dva mladistvé chlapce, nacvičovali příslušníci HZS Jmk situace v reálných podmínkách.

Díky ochotě stavebního odboru obce Dubňany a společnosti PARDOSA-technik, s.r.o. se naskytla pro Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje unikátní možnost zorganizovat výcvik ještě před demolicí objektu. S přípravou stanovišť byli organizátorům nápomocni příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy s potřebnou technikou.

Praktický výcvik byl rozdělen do dvou dnů. V prvním příslušníci cvičili stabilizace staticky narušených konstrukcí, zvláště pak horizontální stabilizaci štítových a opěrných zdí. Problémy se statickým narušením těchto konstrukčních prvků musí hasiči každoročně řešit většinou po silných deštích a svahových deformacích.

Druhý den si měli hasiči možnost vyzkoušet zvedání těžkých břemen bez použití jeřábu a záchranu zavalených osob v sutinách a výkopu.

Demonstrovaly se jak možnosti využití věcných prostředků tzv. opěrného bodu (stanice se specializací), tak vybavení, které mají k dispozici příslušníci na vybraných požárních stanicích (typu C1) v Jihomoravském kraji.

Tým je tvořen příslušníky z požárních stanic Blansko, Znojmo, Hodonín a stanice Lidická z Brna. Z každé požární stanice prochází výcvikem maximálně 3 příslušníci, kteří poté předávají získané informace kolegům na směnách.

„Během několika let se skupina početně ustálila a vyprofilovala do finální podoby, se kterou budeme dále pracovat,“ říká hlavní instruktor ppor. Ing. Ondřej Šesták. Základní stabilizační sadou a prostředky pro záchranu disponují dnes již všechny výše zmíněné územní odbory. Nabízená pomoc tohoto typu je tak obyvatelům ze strany HZS Jmk dostupná z několika lokalit a to rychleji a účelněji, než tomu bylo v předešlých letech.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška

ppor. Ing. Ondřej Šesták

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31