main-bg.jpg

Hasiči použili defibrilátor a zachránili lidský život

Profesionální hasiči z Moravského Krumlova včera zachránili život muži, který zkolaboval na ulici. K obnovení životních funkcí použili automatizovaný externí defibrilátor (AED).

Včera kolem 11. hodiny dopolední přijaly operátorky ZZS JMK tísňovou výzvu o náhlém bezvědomí muže přímo na ulici v Moravském Krumlově. Operátorky okamžitě zjistily, že muž nedýchá a zahájily s volajícím po telefonu resuscitaci. V tu samou chvíli vyjela výjezdová posádka ZZS a aktivoval se systém First responder s AED. Ve spolupráci s operačním střediskem HZS JMK vyjela na místo jednotka profesionálních hasičů z Moravského Krumlova.

Před příjezdem jednotky muže resuscitovali kolemjdoucí a shodou okolnosti zdravotní sestra. Jakmile na místo přijeli hasiči, rozšířili resuscitaci o ventilaci a použili Automatizovaný externí defibrilátor (AED), kterým jsou vybaveni. Přístroj zhodnotil srdeční rytmus jako defibrilovatelný a pacientovi byl podán výboj.

Rychlý sled událostí, systém plošného rozmístění AED, rychlá pomoc a včasný výboj způsobil okamžité obnovení oběhu a návrat vědomí. Při příjezdu týmu ZZS na místo byl pacient již při vědomí a po vyšetření transportován do zdravotnického zařízení v Brně.

V praxi se tak ukázalo plošné rozmisťování přístrojů AED jako život zachraňující projekt. V Jihomoravském kraji má přístroj AED ve výbavě 15 z 26 profesionálních hasičských jednotek a také 12 jednotek SDH.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Barbora Zuchová, tisková mluvčí ZZS JMK

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2018 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31