main-bg.jpg

Hasiči pokračují v dohašování lesního požáru u Bzence

Při likvidaci rozsáhlého požáru lesa u Bzenci na Hodonínsku dnes do ranních hodin zasahovalo 150 hasičů s 50 zásahovými vozidly a další technikou. 

Obdobně jako při předcházející noci hasiči pomocí termokamer a dalších průzkumů vyhledávali skrytá ohniska hoření a dohašovali je vodními proudy i vodou ze zádových vaků. V jednotlivých úsecích nebyly zaznamenány žádné známky plamenného hoření, jednalo se o zejména o žhnoucí části pařezů a kořenů stromů. V provozu zústává čerpací stanoviště u řeky Moravy, které s velkokapacitním čerpadlem Somati a dálkovým hadicovým vedením do vzdálenosti tří kilometrů doplňuje nádrže cisteren a zádové vaky. Požářiště hasiči monitorují také z paluby vrtulníku.

Dnes dopoledne v lese u Bzence ukončili zásah hasiči ze Slovenska, kteří na pomoc českým kolegům přijeli v sobotu. Také síly a technika českých hasičů na požářišti se postupně redukují.  Na svoje základny odjely nebo během odpoledne odjedou odřady hasičů ze Středočeského, Královéhradeckého kraje a Kraje Vysočina.

Na pěti úsecích, na kterém proti požáru zasahují, odpoledne zůstalo v akci 86 hasičů. Při vyhledávání skrytých ohnisek mají nadále k dispozici termokamery. V terénu také pracuje štáb velitele zásahu.

Na požářišti dnes zahájil intenzívní práci tým vyšetřovatelů HZS JmK, který zjišťuje příčinu vzniku požáru. K průzkumu terénu vyšetřovatelé využili i letecký pohled z paluby vrtulníku. Podle předběžného odhadu pracovníků Lesů ČR požár zasáhl celkovou plochu zhruba 200 hektarů, z toho oheň zničil cca 150 – 170 hektarů borového lesa. Škoda způsobená největším lesním požárem v ČR za posledních 15 let zatím nebyla vyčíslena, podle předběžných odhadů ale zřejmě dosáhne několika desítek milionů korun.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeČlánky o bzeneckém požáru lesa

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30