main-bg.jpg

Hasiči pokračují v čerpání sklepů a lagun

V řadě míst Jihomoravského kraje hasiči stále pokračují v odstraňování následků přívalových dešťů.  

Od časných ranních hodin do odpoledne hasiči v kraji dosud vyjížděli ke 120 zásahům zejména na Hodonínsku, Vyškovsku a Brněnsku. Ráno nejčastěji zasahovali na Hodonínsku, kde hladina řeky Veličky dosáhla 3. stupně povodňové aktivity a hrozí záplavami v několika obcích.

U Blatnice pod Svatým Antonínkem začala přetékat hráz přehrady Blatnička. Voda u obce až do výše 20 centimetrů zaplavila silnici a několik sklepů domů. Dalšímu ohrožení domů v obci hasiči brání budování hrází z pytlů s pískem. Koryto místního potoka, který hrozí zaplavením obce, hasiči od rána uvolňují v Hrubé Vrbce. Povodňové zábrany před vodou ohrožující domy hasiči budují také ve Velké nad Veličkou. Zatopené sklepy a další prostory hasiči odčerpávali také v v Kněždubu, Dubňanech, Hodoníně, Petrově, Sudoměřicích, Louce a Mikulčicích. V Lipově hasiči kromě čerpání vody ze sklepů a sokolovny snižovali hladinu vody v přečerpávací stanici místní kanalizace. Zatopený kanál hasiči uvolňovali v Moravském Písku. Naplaveniny odstraňovali z koryta Veličky ve Strážnici. K čerpání vody a průběžném,u monitoringu situace hasiči vyjížděli také ve Veselí nad Moravou. V Rohatci hasiči stavěli hráze z pytlů s pískem u domů v ulici Baráky a čerpali vodu ze sklepů domů ve Slovácké ulici. V Kyjově-Boršově hasiči pomocí háků uvolňovali splav a koryto řeky Kyjovky. Řeka se začala rozlévat do okolních polí.

Na Vyškovsku hasiči zasahovali zejména ve Slavkově a v dalších místech, které přívalové deště ohrožovaly už v minulých dnech a týdnech. Ve Slavkově čerpali vodu ze zahrad, dvorů a sklepů ve Slovanské, Nádražní a Jiráskově ulici. V Tyršově ulici hasiči snižovali stav vody v záchytné nádrži. Už několik dní po sobě hasiči čerpají vodu z okolí zámecké zdi a v prostoru Špitálské a Zámecké ulice a silnice I/50. U zámku se snaží snížit hladinu zaplněného vodního příkopu, ve Špitálské ulici chrání domy hrázemi z pytlů s pískem. Pod cestou u zámecké zdi pomocí bagru vyhloubili propusť k odvodu vody do kanalizace.

Image

Na Vyškovsku také hasiči zasahovali v povodí řeky Litavy. V Milonicích pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů bránilo rozlití místního potoka a buduje protipovodňové zábrany z pytlů s pískem. Hasiči pomocí háků uvolňovali ucpané koryto potoka a pomocí čerpadel snížovali hladinu před ohroženým mostem. Vodu ze zatopených sklepů i přízemí domů hasiči v okrese čerpali v Bohdalicích-Pavlovicích. V Uhřicích likvidovali vodu ze zatopeného mlýna. Z objektu hasiči evakuovali ohrožená domácí zvířata. V Hruškách hasiči vyjeli k budování protipovodňových zábran na soutoku řeky Litavy s Rakůvkou. U Nesovic hasiči vyjeli k budování hrází z pytlů s pískem k zabezpečení poldru. Vodu ze sklepů hasiči čerpali v Dětkovicích. V Brankovicích čerpadly likvidovali lagunu, která hrozila přelitím do sousedního domu. Další lagunu odčerpávali v Malinovského ulici v Ivanovicích na Hané. Voda stejně jako v minulých dnech zatopila i sklepy bytového domu. Protože déšť v regionu odpoledne ustal a voda začala opadávat a postupně přestávala zaplavovat obce, v čerpání zatopených sklepů a dalších prostor budou hasiči pokračovat až do večerních hodin.

Na Břeclavsku hasiči odčerpávaji sklepy v Dolních Dunajovicích a v restauraci v Moravské Nové Vsi, které voda již několikrát zatopila v minulých dnech a nyní se v blízkosti objektu vytvořila i vodní laguna. Protože do laguny neustále přitéká voda a jezero se může rozlít do obce, hasiči začali budovat hráz a do akce nasadili i těžkou techniku. K čerpání sklepů a dalších prostor hasiči vyjížděli také do Velkých Bílovic, Lanžhota a Nového Přerova. Ve Starovičkách likvidovali lagunu, které se z polí přelévala do obce.

Na Brněnsku hasiči čerpali sklep a přízemí domu v Újezdu u Brna, ve Šlapanicích likvidovali lagunu, které ohrožovala bytové domy sídliště. K odvodu vody nasadili i těžkou techniku. Ve městě také proudem vody pročistili kanalizaci. Vodu z přetékající zadržovací nádrže čerpali v Hostěnicích. Lagunu o rozloze cca 100 krát 200 metrů likvidovali v Těšanech. V Ivančicích vyjížděli k likvidaci laguny, která se vylila na silnici v délce zhruba 80 metrů. Další lagunu ohrožující domy v obci likvidovali v Chudčicích. V Rajhradicích čerpali vodu z přeplněného dešťového rezervoáru. Bránili tak rozlití vody do okolních domů. Zatopené sklepy odčerpávali také v Pršticích a v Okružní ulici v Ivančicích. Do Havířské ulice v Oslavanech vyjížděli k sesuvu hlíny na garáž. Průzkum na místě ukázal, že sesuvu zatím nelze zabránit. Hasiči proto nebezpečné místo  ohraničili vymezovací páskou.

Na Blanensku hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů ve Velkých Opatovicích, ve Svitávce a Kladorubech. V Borotíně čerpali vodu ze zatopené pálenice. V Letovicích hasiči odstraňovali nánosy ze stavidel. Na silnicích u Adamova, Šebrova-Kateřiny a na dalších místech okresu odstraňovali vyvrácené stromy.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30