main-bg.jpg

Hasiči pátrali po zdroji zápachu plynu

Intenzivní zápach plynu vystrašil dnes dopoledne obyvatele Modřic i dalších obcí u Brna. Plyn byl cítit také na okraji krajského města. Po zdroji zápachu pátraly desítky hasičů několik hodin.

Na silný zápach plynu si lidé stěžovali nejdříve v Komenského ulici v Modřicích a ve Vídeňské ulici v Brně. Událost byla operačnímu středisku HZS ohlášena v 9.23 hodin a vzhledem k možnému masívnímu úniku plynu na místo vyjelo osm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Policisté byli připraveni oblast uzavřít. Hasiči po příjezdu ucítili v Modřicích i na okraji Brna intenzívní zápach plynu, v okolí Vídeňské ulice navíc zpozorovali modrobílý oblak zapáchající látky v délce až jednoho kilometru. Při měření koncentrace plynu však hasiči nezjistili žádné hodnoty, případně ve vzduchu naměřili jen nepatrné stopy po plynu v množství zlomku jednoho procenta. Po prověření všech potencionálních zdrojů úniku plynu nebo plynového zápachu v Modřicích, Rajhradě, Rebešovicích a v dalších obcích i výměníkových stanic se pátrání soustředilo do průmyslové zvony u Vídeňské ulice, kde byl plyn cítit nejsilněji a kde se stále objevoval oblak zapáchajících par. Plynové přípojky a uzávěry ve zdejších firmách spolu s hasiči prověřovali také pracovníci Jihomoravské plynárenské. S měřidly hasiči prohlíželi také kanalizaci.

Krátce před 14. hodinou hasiči zdroj zápachu našli na skládce firmy Remet, zabývající se výkupem a zpracováním šrotu. Mezi kovovými odpady hasiči objevili sudy od přípravku Butyl Mercaptan, který se v plynárnách užívá jako odorant k bezpečnostní parfemaci zemního plynu. Butyl Mercaptan je hořlavinou 3. třídy, která dráždí pokožku. Po uzavření místa hasiči spolu s pracovníky firmy Remet na skládce našli 43 sudů. Podle informací HZS na skládce šrotu ve Vídeňské ulici skončilo celkem 70 dvousetlitrových sudů, část z nich zdejší pracovníci již zlikvidovali. Ze sudů se při manipulaci uvolňovaly zbytky chemikálie a páry vytvářely zapáchající oblaka šířící se do širokého okolí. Zřejmě se jedná o sudy vyprázdněné ve výměníkové stanici plynáren v Rebešovicích. Plynaři sudy předali najaté firmě, která měla zajistit jejich ekologickou likvidaci.

O nálezu sudů se zbytky nebezpečné látky hasiči informovali pracovníky odboru životního prostředí Magistrátu města Brna, policisté začali prověřovat, proč sudy určené k ekologické likvidaci skončily na skládce a jaké předpisy byly porušeny. Nalezené sudy byly krátce před 17. hodinou uloženy do speciálního kontejneru. Ekologickou likvidaci sudů zajistí firma Remet.

 

Image

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31