main-bg.jpg

Hasiči opět bojovali s rozsáhlým požárem lesa

Třetí stupeň požárního poplachu a zásah 17 požárních jednotek si dnes vyžádal rozsáhlý požár lesa u obce Lažánky na Brněnsku. 

Požár byl hasičům v 18.21 hodin ohlášen jako hořící tráva a lesní porost na ploše zhruba 40 čtverečních metrů. Při příjezdu prvních jednotek se ale oheň v členitém dubovém a smrkovém lesním porostu kvůli silnému větru velmi rychle šířil a plameny dosahovaly až do korun stromů. Protože z průzkumu bylo jasné, že k zastavení plamenů bude nutný rychlý a intenzívní zásah s velkým množstvím vody k hašení, krajské operační a informační středisko HZS JmK na žádost velitele zásahu vyhlásilo druhý, a vzápětí i třetí, nejvyšší stupeň požárního poplachu.

K likvidaci požáru na místo postupně vyjely profesionální jednotky ze stanic v Tišnově, Lidické, Hrázní a Bauerově ulici v Brně a v Rosicích, a dobrovolné jednotky z Lažánek, Maršova, Veverské Bítýšky, Tišnova, Kuřimi, Lelekovic, Deblína, Sentic, Svatoslavi, Drásova a z Brna-Husovic. Z kraje Vysočina vyjela profesionální jednotka ze stanice ve Velké Bíteši, ze základny na letišti v Brně-Tuřanech vzlétl policejní vrtulník s hasiči – leteckými záchranáři na palubě, vybavený hasícím bambi vakem. Ke koordinování jednotlivých činností na místo vyjel i štábní automobil s mobilním operačním střediskem.

Zásah hasiči rozdělili na dva úseky, proti plamenům nasadili deset vodních proudů. K doplňování nádrží v cisternách zřídili kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště v obci Lažánky. Severní stranu požářiště, kde se oheň nejrychleji šířil a zasahoval do korun stromů, hasil vrtulník s bambi vakem. Hasící vak osádka stroje plnila z rybníka v Deblíně a z Brněnské přehrady. Ke zpomalení, a později k zastavení šíření požáru osádka vrtulníku hořící les prolila 12 tisíci litrů vody. Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu v 19.56 hodin, dohašování skrytých ohnisek hoření a likvidaci požáru hasiči ukončili v 1.09 hodin.  

Požár zasáhl zhruba dva hektary dubového a smrkového lesního porostu. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK. Škodu majitelé lesa dosud nevyčíslili.

 

Dnešní požár  u obce Lažánky je již čtvrtým požárem lesa velkého rozsahu, který hasiči likvidovali v uplynulých čtyřech dnech na Brněnsku a Vyškovsku. K jejich likvidaci vyjížděly desítky požárních jednotek. Tři z nich – páteční požár lesa u Lomnice na Brněnsku, nedělní požár lesa ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku a dnešní požár u Lažánek na Brněnsku – si vyžádaly vyhlášení třetího, nejvyššího stupně požárního poplachu.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30