main-bg.jpg

Hasiči na Sněžce cvičili záchranu z lavin

Pohyb v nepřístupném terénu v zimních podmínkách cvičili hasiči v Krkonoších. Výcviku se zúčastnili také hasiči – letečtí záchranáři z HZS JmK. 

Výcviky v zimních podmínkách jsou pro většinu hasičů novou zkušeností. Letečtí záchranáři se mohou dostat k zásahům v horách ve spolupráci s leteckou službou Policie ČR a na místě zásahu mohou spolupracovat také s Horskou službou ČR.

Hasiči se při tomto výcviku seznámili s pohybem mimo udržované cesty, dostali informace o vyhodnocování lavinových podmínek, podrobnosti o podchlazení a povětrnostních podmínkách. Samostatnou kapitolou byla organizace a záchrana osob v lavinách. Všichni účastníci výcviku vyšli z Modrého dolu na vrchol Sněžky. Při tom si vyzkoušeli pohyb na sněžnicích a měli možnost si vyzkoušet různé druhy oblečení.

Po návratu se uskutečnila teoretická instruktáž o pohybu v laviništi a používání lavinových vyhledávačů Píeps, kterými jsme vybaveni. Dále následovaly praktické ukázky vyhledávání a vyprošťování zasypaných osob. Poslední den byl věnován praktickým ukázkám,  při kterých se hasiči učili vyhodnotit lavinové nebezpečí a sondování ve skupinách na laviništi. Po všech ukázkách si všichni účastníci vše sami vyzkoušeli prakticky. Tento druh výcviku učí hasiče pracovat v extrémních podmínkách zimy a vyhodnocovat rizika s tím spojená a to nejen pří zásazích v horách. 

 

nprap. Jiří Buček, instruktor leteckých záchranářů, HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30