main-bg.jpg

Hasiči na Pálavě zachraňovali zraněné mladíky

Záchrana tří zraněných mladíků byla námětem dnešního prověřovacího cvičení hasičů na Stolové hoře u Mikulova na Břeclavsku.

Na Stolovou horu v chráněné krajinné oblasti Pálava hasiči vyjížděli krátce po 13. hodině po hlášení, že v obtížně přístupném terénu jsou pohřešováni tři zřejmě zranění mladíci. Na místo vyjely čtyři jednotky - profesionální hasiči ze stanice v Mikulově a dobrovolní hasiči z Březí, Sedlece a Milovic. Na pomoc zraněným byli povoláni také členové Vodní záchranné služby Nové Mlýny.

Na turistické cestě Stolové hory hasiči našli 10letého chlapce, který postrádal tři starší kamarády. Mladíci ve věku kolem 17 let při výletu po Pálavě tohoto chlapce poslali bezpečnou cestou po schodech, sami se však vydali po skále. Při slézání skály se ale mladíci zřítili a při zhruba třicetimetrovém pádu po skalnatém svahu se zranili. Jeden z nich mobilním telefonem zavolal mladšího kamaráda. Ten zraněným přivolal pomoc a dole počkal na záchranáře.

Hasiči spolu s vodními záchranáři zahájili pátrání po zraněných. Prvního mladíka našli po několika minutách a za dalších 11 minut objevili další dva. Všem zraněným hasiči a vodní záchranáři poskytli první pomoc a pomocí lan a další lezecké techniky i evakuačních nosítek zahájili jejich vyprošťování ze skalnatého svahu. K záchraně jednoho z mladíků museli ve členitém a těžko přístupném terénu použít i kladkostroj. Po vyproštění a ošetření všech tří zraněných je pak záchranáři na nosítkách na vzdálenost 1,5 kilometru dopravili k sanitce zdravotníků.       

Všichni tři mladíci se zranili pouze fingovaně, skupinu čtyř výletníků na Pálavu tvořili figuranti - tři dobrovolní hasiči ve věku 17 a 18 let byli z SDH Poštorná, jejich mladšího kamaráda představoval 10letý člen SDH Strachotín. Cvičení, které mělo prověřit akceschopnost všech jednotek, jejich dojezdové časy a také vybavenost, úroveň výcviku a odborné znalosti k záchranné akci, se zúčastnilo 20 profesionálních a dobrovolných hasičů a šest členů Vodní záchranné služby Nové Mlýny.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31